V Lounech zvyšují bezpečnost chodců na průtahu městem Oranžová dvojčata

02.02.2022 07:43 663 zhlédnutí
Článek redakce

 

Louny – Své dvojče má oficiálně od 31. ledna Oranžový přechod v lounské Husově ulici, který byl zprovozněn již v roce 2020 v sousedství dvou zrekonstruovaných domů se startovacími byty.

Poměrně frekventovanou výpadovkou na Černčice a dále směrem na Libochovice, ale třeba i Peruc a do dalších okolních obcí totiž musí o zhruba sto metrů dál překonat i ti, kteří se dopravují po železnici. Druhý a momentálně tedy nový Oranžový přechod zafinancovaný Nadací ČEZ částkou 120 000 korun, se tak nachází oproti vlakovému nádraží.

„Husova ulice je průtahovou komunikací městem, takže jí denně projede značné množství osobních, ale i nákladních aut, včetně autobusů. První přechod v ní, jsme proto díky grantu Nadace ČEZ nechali nasvítit již v roce 2020. Lidé si to pochvalovali a přišlo i několik podnětů, abychom tak učinili i u přechodu o něco dál. Je hlavně využíván těmi, co jdou na vlak či naopak do města po železnici odněkud přijeli.

První většinou pospíchají, aby odjezd vlaku stihli, druzí jsou naopak ještě ukolébáni klidnou jízdou, takže je snížena jejich ostražitost. V obou případech je především na řidičích, jak jsou schopnosti rychle a správně zareagovat na chodce ve vozovce, který má sice na přechodu přednost, ale sám také musí dodržovat určitá pravidla. Zvláště za snížené viditelnosti nyní řidiči uvidí přecházející daleko dříve než až v blízkosti samotné zebry,“ kvituje Pavel Janda, starosta Loun.

Bezpečně přes silnici po nasvíceném přechodu; tak by se dal stručně do šesti slov shrnout smysl grantového projektu Nadace ČEZ s názvem Oranžový přechod.

0102louny 796db

Symbolického přestřižení pásky u nového Oranžového přechodu v Lounech se ujali (zleva) místostarosta Milan Rychtařík; Petra Kotková, vedoucí odboru správy majetku; starosta Pavel Janda a místostarosta Vladimír Antonín Hons. Foto: ČEZ, Ota Schnepp

Nebývalý ohlas byl známkou toho, že grantové řízení mělo smysl a že ho bude mít i do budoucna. V současné době ovšem již případně s odborníky z řad dopravní policie a BESIP vše konzultují přímo jednotlivé samosprávy a samy si tak určují nejnebezpečnější místa pro přecházení komunikací ve svých městech či obcích,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

V Lounech byl díky Nadaci ČEZ nasvícen první Oranžový přechod v říjnu 2014 v Žižkově ulici před mostem Veslařů v blízkosti Masarykových sadů. Je totiž důležitou spojnicí mezi sídlištěm a centrem města. Druhým nasvíceným Oranžovým přechodem se v září 2017 stal ten na Komenského náměstí, rovněž propojuje část staršího okraje centra Loun s novějšími (nákupními) částmi města. Do třetice (opět v říjnu) byl v roce 2020 nasvícen přechod v Husově ulici, a to v souvislosti s okolními nově zrekonstruovanými bytovými domy, obchody, zubní ordinací a dětským hřištěm.

Letošní poslední lednový den pak ve stejné ulici přinesl oficiální zprovoznění čtvrtého Oranžového přechodu, který zvýší bezpečnost chodců při jejich cestě na nádraží či naopak, a samozřejmě i do již výše zmiňovaných míst. „A právě proto, že město v minulosti uspělo se žádostí o grant u Nadace ČEZ již třikrát, šli jsme do toho vloni počtvrté a vyšlo to. Moc děkujeme,“ uzavírá starosta Pavel Janda. I v tomto případě nasvícení rizikového přechodu vycházelo ve finále vedení města z doporučení Dopravního inspektorátu PČR.


Líbil se vám článek?
(0 hlasů)
Zprávy
Obezita má i chirurgické řešení – nově v Nemocnici Karlovy Vary. Foto zdroj: FB Karlovarská krajská nemocnice
Předchozí článek Sandra Veverková  02.02.2022 660
VÍTE, ŽE: Obezita se dá léčit chirurgicky. Nově v této jen pár desítek kilometrů vzdálené nemocnici!
  Karlovy Vary - Karlovarská krajská nemocnice a.s. zavedla v rámci chirurgického pracoviště...
Zprávy
Ilustrační foto: CC0
Následujicí článek Sandra Veverková  02.02.2022 726
U dveří vám mohou každým dnem zazvonit statistici. Bude je zajímat, jak si žijete
  ČR, Ústecký kraj - Český statistický úřad organizuje v roce 2022 v souladu se zákonem č....

Nové články

K tématu