Ústecký kraj - Pracovníci Inspektorátu ČOI Ústecký a Liberecký v září kontrolovali tradiční regionální akce. Jak kontroly dopadly?
Dočesná Žatec
2. září provedl Inspektorát ČOI pro Ústecký a Liberecký kraj celkem 4 kontroly v rámci probíhající akce „Dočesná“ v Žatci. Kontroly byly zaměřeny na stánkový prodej kosmetických výrobků, sýrů, slaniny, výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví a na stánkový prodej pokrmů. Konkrétně byly kontroly zaměřeny na poctivost prodeje, oceňování, vydání dokladu o zakoupení výrobků a metrologii. Nedostatek byl zjištěn v jednom případě, kdy prodávající nesprávně účtoval a doklad o zakoupení výrobku neobsahoval zákonem dané údaje.
Zahrada Čech v Litoměřicích
Další ročník veletrhu Zahrada Čech se konal v Litoměřicích ve dnech 8. – 13. září. Na veletrhu bylo možné zakoupit výrobky tradičního sortimentu pro zahradu a chalupaření. Pracovníci Inspektorátu Ústeckého a Libereckého provedli během výstavních dnů celkem 18 kontrol a pochybení bylo zjištěno v 7 případech. Kontroly byly zaměřeny především na poctivost prodeje, u rostlin se inspektoři mj. zaměřili na plnění informační povinnosti prodávajících o pěstování a ošetřování rostlin. Ve 4 případech kontrola nebyla na místě ukončena. V 1 případě se jednalo o kontrolu zaměřenou na prodej výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví, v 1 případě o kontrolu osobních ochranných prostředků a ve 2 případech o kontrolu hraček. V rámci kontroly hraček byl uložen zákaz distribuce po dobu potřebnou k provedení kontroly dle § 18a zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích, a to na 40 ks kontrolovaných výrobků v celkové hodnotě 10 087 Kč.
I v souvislosti se stánkovým prodejem bezezbytku platí povinnosti prodávajícího informovat v souladu s cenovými předpisy spotřebitele o ceně prodávaných výrobků nebo poskytovaných služeb zřetelným označením výrobku cenovkou. „Zákon o cenách říká, že prodávající je povinen při nabídce a prodeji zboží poskytnout informaci spotřebiteli tak, aby kupující měl možnost seznámit se s cenou ještě před jednáním o koupi zboží. Tedy musí označit zboží cenou, kterou uplatňuje v okamžiku nabídky, a vztaženou k prodávanému jednotkovému množství zboží,“ uvádí ředitelka Inspektorátu ČOI pro Ústecký a Liberecký kraj Renata Linhartová. Právě neseznámení s cenou patřilo na Zahradě Čech ke zjištěným nedostatkům.
Vedle zpřístupnění informace o ceně na viditelném místě je dalším specifikem stánkového prodeje infomační povinnost, týkající se reklamací. „Při prodeji výrobků nebo poskytování služeb mimo provozovnu, tedy například ve stánku na výstavišti, je prodávající povinen poskytnout v písemné formě informaci o názvu nebo jménu a adrese prodávajícího, u něhož může spotřebitel po ukončení stánkového prodeje uplatnit reklamaci. Kupující musí být zkrátka při jakékoliv formě prodeje informován o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění práva z vadného plnění a o tom, kde lze reklamaci uplatnit. To je základní informace, kterou by měli kupující od prodávajícího vždy požadovat,“ vysvětluje Renata Linhartová.
Zahrada Čech a podobné veletrhy, trhy a prodejní výstavy nabízejí specifický sortiment jako jsou květiny, stromky, keře a další výpěstky. „U tohoto sortimentu má prodávající povinnost poskytnout spotřebiteli informace o pěstování a ošetřování, které mohou mít písemnou formu nebo podobu symbolů, například piktogramů. Ty musí být srozumitelné, čitelné a úplné. Na požádání je prodejce povinen spotřebiteli použité symboly vysvětlit,“ uvedla ředitelka inspektorátu ČOI pro Ústecký a Liberecký kraj Renata Linhartová a na závěr přidává informaci, která není mezi spotřebiteli příliš známá: „Zvláštní úpravu potom obsahuje § 21 zákona o oběhu osiva a sadby. U sazenic zeleniny a květin je záruční doba tři týdny. U víceletých druhů, například ovocných stromků, končí záruční doba jeden rok po dosažení vývojového stupně potřebného k určení pravosti odrůdy,“ dodává Renata Linhartová.