ČR - V Česku je první případ úmrtí člověka s černým kašlem. Státní zdravotní ústav to uvedl ve své pravidelné statistice. Počty nakažených jsou nejhorší za posledních šedesát let.
Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že situace kolem výskytu černého kašle je v České republice průběžně monitorována. Případná opatření hygienických stanic budou prováděna individuálně vyhodnocením konkrétní situace a na základě vyhodnocení míry rizika.
Základní prevencí proti vzniku onemocnění je očkování. Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti do jednoho roku života. Zkontrolujte, zdali je Vaše dítě očkováno proti černému kašli a poté přeočkováno dle očkovacího kalendáře, zejména mezi 10. a 11. rokem. Další informace najdete ve stanovisku České vakcinologické společnosti nebo na stránkách Národního zdravotnického informačního portálu.
V souladu s doporučením odborníků Ministerstvo zdravotnictví doporučuje přeočkování především těhotným ženám. Přeočkování by měli zvážit i ostatní dospělí členové rodiny, kteří budou s miminkem v kontaktu v době, kdy ještě nemůže podstoupit pravidelné očkování a kdy je nejvíce ohrožené nákazou. Vhodný termín načasování očkování v těhotenství konzultujte s Vaším gynekologem, případně praktickým lékařem. Dále je očkování doporučeno také osobám se sníženou imunitou, chronickým onemocněním a zdravotníkům.
Očkování proti černému kašli je primárně zajišťováno v ordinacích praktických lékařů a pediatrů. Praktičtí lékaři si mohou bez omezení objednat očkovací látky u distributorů v řádů několika dnů.
Dále je možné se očkovat ve většině fakultních nemocnic, v center cestovní medicíny a přímo v očkovacích centrech společnosti Avenier: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/kde-ockujeme
V Ústeckém kraji se nad rámec výše uvedeného můžete očkovat na těchto místech:
- Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem
- Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem
- Nemocnice Kadaň