Žatec - Společnost REPON odebrala z řeky Ohře pro svou provozovnu v Žatci více vody, než měla povoleno. Do Ohře pak z této provozovny vypouštěla odpadní vody s obsahem nebezpečných látek.
Česká inspekce životního prostředí jí za tyto přestupky uložila pokutu ve výši 200 tisíc korun. Ministerstvo životního prostředí po odvolání pokutu snížilo na 150 tisíc korun. Rozhodnutí se stalo pravomocným 22. prosince 2021.
Společnost REPON se ve svém závodě v Žatci věnuje zinkování kovů. V září 2020 zde inspektoři během kontroly zaměřené na provoz vodního hospodářství a nakládání se závadnými látkami odhalili, že v roce 2018 odebrala firma z řeky Ohře o sedm tisíc kubíků vody více, než byl roční limit. Důvodem překročení limitu byla porucha na chladícím zařízení - aby se nezastavila výroba, musela společnost začít odebírat vody pro chlazení více. Na tento popud pak firma zajistila nové chladící zařízení.
Nejednalo se však o jediný problém, na který inspektoři během kontroly narazili. Ze žateckého závodu společnost REPON vypouští odpadní vody z neutralizační stanice do kanalizace, která ústí do řeky Ohře. Musí proto pravidelně sledovat hodnoty látek obsažených v těchto odpadních vodách.
Výsledky měření ukázaly, že v letech 2018 a 2019 byly ve vzorcích odpadních vod několikrát překročeny limitní hodnoty ukazatele Zn a Cr6+, což je šestimocný chrom - vysoce toxická, alergenní, mutagenní a karcinogenní látka. „Jako přitěžující okolnost inspekce shledala fakt, že se jedná o stejné porušení, které bylo našimi inspektory zjištěno již při kontrole v prosinci 2015,“ uvedl ředitel Oblastního inspektorátu Ústí nad Labem Pavel Grund.
Lokalita výustě kanalizace do řeky Ohře se nenachází v ochranném pásmu vodních zdrojů ani v území chráněné oblasti přirozené akumulace vod. Potenciál ohrožení vodního toku odpadními vodami inspekce vyhodnotila jako lokální.