ČR - Všeobecná zdravotní pojišťovna zařadila od 1. srpna 2021 do nabídky benefitů pro své klienty příspěvek na psychosociální podporu ve výši až 5 tisíc korun.
„Pandemie se podepsala na počtech pacientů trpících stavy úzkosti či depresemi. Našim klientům proto ještě v letošním roce umožníme čerpat mimořádný bonus, který by jim měl pomoci lépe se vyrovnat se situací, kterou každý z nás prožíval jinak a s jinými důsledky.
Řada lidí dnes váhá s návštěvou psychoterapeuta třeba i z finančních důvodů, i proto jsme se k tomuto kroku rozhodli,“ říká náměstek ředitele VZP ČR pro služby klientům Ivan Duškov.
Nově zařazený příspěvek na psychosociální podporu je stanoven na 500 Kč za jedno sezení u terapeuta, maximální částka, kterou lze čerpat, je 5 tisíc korun. O tento benefit mohou požádat také rodiče pro děti od sedmi let.
VZP tak navazuje na zkušenosti s pilotním projektem Zvýšení dostupnosti psychosociální podpory, který připravila ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví. Ten byl realizován v období od 7. prosince 2020 do 31. května 2021. Klienti starší 18 let v rámci něj mohli čerpat příspěvek ve výši až 7 000 korun na terapeutická sezení u odborníků. Této možnosti využilo 2 772 klientů, kterým pojišťovna vyplatila v součtu 14 786 160 korun.
„V průzkumu spokojenosti s tímto projektem 98 % klientů uvedlo, že byli se službami psychoterapeuta spokojeni a téměř všichni (99,6 %) by příspěvek uvítali ve stálé nabídce benefitů VZP,“ vysvětluje Ivan Duškov důvody, proč se VZP rozhodla s příspěvkem pokračovat i s následujících měsících.
Z průzkumu dále vyplynulo, že zatímco před absolvováním sezení polovina klientů (52,7 %) pociťovala středně těžké až závažné úzkosti, po ukončení jejich počet klesl na necelých 11 procent. K výraznému zlepšení psychického stavu u klientů došlo i v případě posouzení depresivity. Zatímco před terapií označilo závažnost deprese jako středně těžkou až těžkou 34,3 % klientů, po terapii jen 4,2 %. Až 61 % respondentů uvedlo, že navštívilo psychoterapeuta v souvislosti s výskytem epidemie Covid-19. Nejmladšímu klientovi, který využil příspěvek na psychosociální podporu, bylo 18 let, a nejstaršímu 87 let. Uváděná data jsou čerpaná ze studie Národního ústavu duševního zdraví, které se zúčastnilo 2 020 dotazovaných.
Terapeutická sezení nově vypsaného benefitu je nutné ukončit do 30. listopadu 2021. Žádosti o příspěvek se přijímají nejpozději do 15. prosince 2021. Příspěvek na psychosociální podporu mohou čerpat i klienti, kteří se zúčastnili pilotního projektu, a to bez ohledu na to, zda již jednou absolvovali všech 10 sezení. Podrobné informace o příspěvku a pravidlech, jak ho získat, jsou zveřejněny na webu.