Žatec - Trojici studií, které jsou důležité pro budoucí fungování a rozvoj Nemocnice Žatec, si mohli včera prohlédnout účastníci setkání ve Staré papírně.
Architekti jim představili zamýšlené dostavby, ve kterých vznikne urgentní příjem a rozšíří oddělení následné péče, i komplexní generel rozvoje celé nemocnice.
Zatímco urgentní příjem a dostavba následné péče jsou investicemi pro nejbližší léta, začít by se mohlo teoreticky možná už příští rok, generel rozvoje naznačuje možnosti růstu a modernizace celého areálu v příštích asi 25 letech. „Generel rozvoje je zdánlivě nejméně náročný a má nejmenší prioritu. Ale z dlouhodobého hlediska rozvoje je pro nemocnici nejdůležitější,“ zdůraznil ředitel Nemocnice Žatec Jindřich Zetek. Zároveň upozornil, že podobně komplexní plán rozvíjení je u zdravotnických zařízení spíše výjimečnou záležitostí.
Důležitý je zejména proto, že nabízí vize, jak a kam se má postupně v nemocnici investovat, aby se minimalizovalo plýtvání penězi na zbytečné projekty. Generel ve svém celku počítá s vybudováním jednotlivých zón, které budou prostorově oddělené (ambulance, intenzivní medicína, následná péče, energetika...), ale zároveň na sebe mohou organizačně navazovat. Do budoucna se počítá například s vybudováním Alzheimer centra v zadní části parku, energetickým centrem, novým centrálním pavilonem, kde by byla soustředěna všechna lůžková oddělení i operační sály, parkovacím domem či dostavbou polikliniky.
Druhou studií, již si mohli zastupitelé i další zájemci prohlédnout, je dostavba urgentního příjmu. Ten je pro nemocnici nutností, protože v současné době se pacienti přijímají jak na chirurgii, tak na interně a není to komfortní pro pacienty ani personál. „Vznikne nám tím jeden centrální příjem, kde budou pacienti filtrováni a odesílání na oddělení, kam patří,“ vysvětlil Jindřich Zetek.
Dostavba urgentního příjmu vznikne ve volném prostoru mezi dnešní chirurgií a zdí k parku, což umožní navázat třeba na fungující rentgenové pracoviště. Odhadované náklady se nyní odhadují kolem 40 milionů korun. Počítá se s využitím státní dotace, která má být dostupná patrně příští rok.
Několikanásobně dražší bude rekonstrukce a dostavba traktu následné péče, již představila třetí studie. I v jejím případě se ale počítá s dotacemi, a to od kraje i státu. Vedle rekonstrukce současného oddělení následné péče, které sídlí v nejstarší budově areálu, se počítá i s dostavbou nového křídla, takže celá budova dostane tvar písmene U. Rozšíření oddělení má přinést nejen dalších 25 lůžek následné péče a zvýšení komfortu pro pacienty, ale také se počítá se vznikem paliativní péče, kterou žatecká nemocnice zatím postrádá.
Pokud rada města a zastupitelstvo města schválí představené studie, může město přistoupit k dalším krokům – začne se připravovat projektová dokumentace pro stavební povolení a poté prováděcí dokumentace. Kdy konkrétně začne stavba urgentu či dostavba následné péče, o tom rozhodne jednak příprava všech potřebných dokumentů a povolení, jednak finanční možnosti.