Milionový podvod na poslední chvíli zhatila obezřetnost. Žena prokoukla lest falešného bankéře

19.01.2026 08:30 634 zhlédnutí
Autor článku
Jakub Zápotocký

Ústecký kraj – Policisté na Ústecku vyšetřují další případ sofistikovaného pokusu o podvod, který cílil na úspory 41leté ženy. Pachatelé, vydávající se za policisty a pracovníky České národní banky, se pokusili zneužít její důvěru k získání milionového úvěru. Jen díky tomu, že si žena v pravý čas všimla podezřelé aktivity ve svém bankovnictví, nepřišla o celoživotní úspory.

Scénář útoku začal telefonátem, ve kterém se neznámá osoba vydávala za policistku z Odboru hospodářské kriminality v Břeclavi. Ženě tvrdila, že na její jméno někdo podvodně uzavřel smlouvu o úvěru ve výši 800 tisíc korun. Aby legendě dodala na váze, přislíbila pomoc při řešení situace ve spolupráci s ČNB.

„Pan Ševčík“ z národní banky

Poškozená byla následně přepojena na komplice, který vystupoval jako pracovník ČNB pod jménem „pan Ševčík“. Ten pod záminkou nutného zabezpečení účtů vylákal od ženy citlivé přístupové údaje k jejímu internetovému bankovnictví, a to včetně hesla.

Pod psychickým nátlakem se žena do svého bankovnictví přihlásila, jak ji útočník instruoval. V tu chvíli se však začal odehrávat scénář, který pachatelé nečekali.

Záchranná brzda u osmimilionové půjčky

Zatímco žena byla přihlášena, zaznamenala v systému varovné upozornění: právě se vytvářela žádost o takzvanou „minutovou půjčku“ v neuvěřitelné výši 8 milionů korun.

V ten moment žena okamžitě pochopila, že se stala obětí podvodu. Reagovala bleskově – ukončila telefonní hovor, okamžitě zavřela internetové bankovnictví, neprodleně kontaktovala svou skutečnou banku. „Díky této pohotovosti se podařilo žádost o úvěr včas zrušit a banka preventivně zablokovala celý účet, čímž zabránila jakékoli škodě na majetku," vyzdvihuje duchapřítomnost ženy policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Policie varuje: Heslo nikdy nesdělujte

V souvislosti s tímto případem Policie ČR znovu důrazně apeluje na veřejnost, aby za žádných okolností nesdělovala přístupové údaje k bankovnictví po telefonu. „Policie ani bankovní instituce nikdy nepožadují sdělení hesel či jiných citlivých údajů prostřednictvím telefonického hovoru. Pokud máte jakékoli pochybnosti o pravosti hovoru, je nejlepším řešením hovor okamžitě ukončit a samostatně kontaktovat svou banku nebo linku 158," dodává mluvčí.

Informace o autorovi Jakub Zápotocký
Regionální novinář se zkušeností z rádia.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)
Zprávy
Foto: Facebook Dominika Feriho
Předchozí článek Jakub Zápotocký  15.01.2026 627
Dominik Feri zůstává za mřížemi, soud nevidí dostatečné polepšení. Exposlanec navíc čelí nové obžalobě
Teplice - Okresní soud v Teplicích zamítl žádost Dominika Feriho o podmíněné propuštění z vězení....
Zprávy
Ilustrační foto: Pixabay / CC0
Následujicí článek Jakub Zápotocký  19.01.2026 822
AKTUÁLNĚ: Tragédie na úřadě v Chřibské! Střelce policisté již mají
Chřibská – V obci Chřibská na Děčínsku zasahují bezpečnostní složky u mimořádné události. Na...

Nové články

K tématu