Žatec - Na půdě západních a severozápadních Čech v uplynulých dnech padaly teplotní rekordy. Ano, oteplilo se i se ukázalo sluníčko, ale takové teplo přeci nebylo, ne? Vskutku. Přesto je pravdou, že počasí přepisovalo historické tabulky. Akorát ne ve smyslu maximálních, nýbrž minimálních teplot. A spíše než počasí by bylo lepší říci Waltraud.
Waltraud, jak už bylo před časem řečeno, je ženské křestní jméno. Meteorologové z berlínské Svobodné univerzity toto jméno přiřkli tlakové výši, poměrně rozsáhlé, kolem které do České republiky na přelomu meteorologického jara a meteorologického léta proudil chladnější vzduch od severu až severovýchodu. Nebýt tlakové níže ve vyšších vrstvách atmosféry nad jihovýchodní Evropou a následně výškové tlakové níže nad Baltským mořem, tak bychom pravděpodobně na denní obloze neviděli jediný mrak, ať už nízkého (stratocumulus, cumulus) či vysokého (cirrus) patra.
V době mezi západem a východem slunce nicméně jasno bylo. A to nejen v noci na 1. června, ale také v noci na 31. května. A právě poslední květnovou nocí se nyní chvíli zabývejme.
Pondělní nejnižší noční/ranní teploty byly dosti podprůměrné. Např. v Chebu, který ani zdaleka nepatřil k nejchladnějším místům, naměřili 3,0 °C, což k překonání 0,5 °C z roku 1997 nestačilo. Podstatně chladněji než v Chebu bylo v nedalekých Karlových Varech. Tamní profesionální meteorologická stanice naměřila 0,4 °C, což je opravdu málo. Ostatně, odchylka od normálu byla 7 °C. Navzdory tomu odolal záznam z 31. května 1994, a to -0,6 °C. Avšak za zmínku rozhodně stojí to, že ve Varech byla větší kosa než na norském arktickém souostroví Špicberky. A nejen ve Varech, třeba na Ašsku bylo okolo 0 °C.
Někde rtuť teploměru klesla tak nízko, že padl rekord. K tomu došlo mj. na Mostecku – stanice poblíž jezera Most zaznamenala 2,6 °C, takže o osudu 2,8 °C z roku 1994 bylo rozhodnuto. V Žatci, kde meteorologická měření a pozorování probíhají už bezmála 90 let, teploměr ukázal 1,2 °C. Takto chladný 31. květen Žatec ještě nezažil. Dosavadní rekord pocházel z roku 1957 a činil 2,0 °C. Dalším místem, které hlásilo nebývalou kosu, byly Doksany na Litoměřicku. Ty se dočkaly 1,1 °C, takže rekord z roku 1952 byl pokořen o 0,2 °C.
Nebojte, chladných ran už v nadcházejících ránech mnoho nebude. Popravdě žádné. Přesto platí, že první vlna veder letošní sezony na obzoru stále není.