Ústecký kraj - Podvodníci stále útočí, policisté evidují milionové škody, poškození přibývají… taková je bilance trestních oznámení týkajících se podvodných nabídek na investice do kryptoměny či vylákání finančních prostředků údajným bankéřem.
Scénáře se ve své podstatě opakují. V případech „falešného bankéře“ jsou poškození kontaktováni neznámou osobou, která se přestavuje jako pracovník banky, mnohdy na tento hovor kvůli zvýšení důvěryhodnosti navazuje telefonát s údajným policistou, který potvrdí „napadení“ účtu a že se celou záležitostí policie skutečně zabývá.… Poškození jsou poté naváděni k výběru nebo převodu finančních prostředků na jiný účet či ke vkladu do bitcoinmatu…. Někdy je převod peněz proveden přímo pachatelem přes vzdálený přístup do počítače poškozeného, poškození k takovému přístupu dávají svolení.
"Banky tímto způsobem nikdy neřeší bankovní transakce, tedy takto ani nenavádí k převodu či výběru finančních prostředků! Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření," upozorňuje mluvčí policistů Alena Bartošová.
Občané, prověřujte si informace vyplývající z obdobných hovorů a napřímo kontaktujte bankovní ústav, kde máte uloženy finanční prostředky! Opatrnost je na místě, pachatelé mnohdy volají z telefonních čísel, která vypadají jako reálná telefonní čísla bank či Policie ČR!
ÚDAJNĚ VÝHODNÉ INVESTICE DO KRYPTOMĚN
Obdobně stejné scénáře policisté zaznamenávají i u nabídek investic do kryptoměny. Lidé vyhledají nabídku, mnohdy využijí registračního formuláře, který naleznou na internetu. Často se u těchto nabídek objevují veřejně známá jména s dovětkem jejich výdělku touto cestou. Zmiňovaní lidé však s tím nemají co do činění. Následně se jim ozve údajný specialista s nabídkou pomoci dokončení registrace, v mnoha případech „kupující“ umožní „specialistovi“ vzdálený přístup do svého počítače a tím i možnost převodu finančních prostředků.