Teplice, Ústecký kraj - Protialkoholní a protitoxikomanická záchytná stanice („záchytka“) je součástí areálu Nemocnice Teplice a slouží potřebám celého Ústeckého kraje. Stává se, že občané, kteří žijí mimo území města, zůstávají v Teplicích a je obava, že zůstanou i nadále žít v Teplicích bezdomoveckým způsobem života. Občané města žijící zejména v okolí „záchytky“ na tuto skutečnost poukazují.
Z podnětu primátora města Teplice Jiřího Štábla proto vznikla pracovní skupina, která se zabývá situací osob opouštějících teplickou „záchytku“. Členové pracovní skupiny jsou zástupci odboru sociálních věcí a zdravotnictví Magistrátu města Teplice, odboru vnitřní bezpečnosti Krajské zdravotní (KZ) a neziskové organizace Květina. Právě zmíněná nezisková organizace poskytuje dle potřeby a zájmu občanům opouštějícím „záchytku“ pomoc.
Významnou podporu a řadu informací z běžné praxe včetně údajů o počtu osob, které jsou přiváženy na teplickou záchytku z jiných měst kraje, poskytla hlavní sestra Nemocnice v Teplicích.
Ze všech těchto údajů je například patrné, že teplická záchytka je z přibližně padesáti procent využívaná občany okresu Teplice a v řadě případů se jedná o osoby, které nemají nutně problémy s alkoholem, ale ocitli se v nějaké nadlimitní situaci (odchod partnera, úmrtí v rodině), kterou v daný okamžik neuměli lépe než alkoholem vyřešit. Všem je ještě před propuštěním „záchytky“ nabízena pomoc zdravotnických interventů. V případě osob bez domova se pak nejčastěji jedná o opakující se pobyt na „záchytce“.
S ohledem na všechny výše uvedené skutečnosti se pracovní skupina dohodla, že je nutno důkladně informovat zachycené o možnosti získání další pomoci. Zástupci Květiny zpracovali letáček se základními informacemi, kde získat pomoc. Zástupce odboru vnitřní bezpečnosti přenesl informace a distribuci letáků na pracoviště „záchytky“.
Díky zaměstnancům „záchytky“ se tuto informaci dozvěděl hned druhý den „zachycený“ z okresu Děčín, který se po propuštění ocitl v Teplicích bez finančních prostředků a telefonických kontaktů na svou rodinu a blízké.
Zaměstnanci nízkoprahového denního centra Květina mu zabezpečili jízdenku do místa bydliště.
K další spolupráci byl rovněž osloven Úřad práce v Teplicích, který přislíbil pomoc pro rychlé zprostředkování finančních prostředků ze systému pomoci hmotné nouze na nákup jízdenky do místa pobytu těchto osob a maximální pomoc.