Ústí nad Labem - Krajská zdravotní, a.s., si připomněla 13. výročí první roboticky asistované operace v Ústí nad Labem.
V atriu pavilonu „A“ ústecké Masarykovy nemocnice prezentovala představitelům Ústeckého kraje, Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a dalším významným partnerům a veřejnosti činnost svého špičkového pracoviště, kde se školí chirurgové z celé České republiky, ale i ze střední a východní Evropy. Centrum robotické chirurgie při Klinice urologie a robotické chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., od roku 2008 uskutečnilo bezmála 4000 výkonů s pomocí robotických systémů da Vinci.
„Robotická chirurgie je úžasná věc, především pro operační výkony pro diagnózy, jako jsou například karcinom prostaty či karcinom rekta. Robotická chirurgie umožňuje výkon, který je jak šetrný, tak efektivní, protože pacient z nemocnice odchází mnohem dříve než při běžných chirurgických výkonech. Všichni – zdravotníci, ale především pacienti, toto kvitují. Jsem pyšný, že robotickou chirurgii máme na takové úrovni právě u nás. Je to jedno z mála zařízení v České republice. Všichni, kdo se zasloužili a do budoucna jistě ještě zaslouží o její rozmach, mají obdiv, podporu a poděkování, a to nejen ode mne, ale i od celého vedení společnosti, “ zdůraznil MUDr. Ondřej Štěrba, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.
„Za těch třináct let se robotická chirurgie v Ústí nad Labem se dostala již na čtyři tisícovky výkonů. Tuto stále ještě velmi mladou lékařskou disciplínu vždy podporovalo vedení Ústeckého kraje a Krajské zdravotní. Bez jejich obrovské podpory bychom jen stěží dosáhli na výsledky, které dnes prezentujeme. A za to musím za sebe i své kolegy poděkovat. Díky tomu jsme vytvořili multidisciplinární centrum, na jehož činnosti se podílejí specialisté i z dalších nemocnic Krajské zdravotní. Děkuji všem kolegům, lékařům a sestrám podílejícím se na robotické chirurgii, protože bez vás bychom se dále neposunuli. Byl bych také rád, kdyby zaznělo, že na čtyři desítky operací jsme provedli i v zahraničí,“ uvedl MUDr. Jan Schraml, Ph.D., přednosta Kliniky urologie a robotické chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.
V České republice se v letošním a příštím roce podle přednosty Schramla plánuje instalace až sedmi nových robotických systémů. V tom vidí i důvod obrovského zájmu o další školení v ústeckém Centru robotické chirugie, a to nejen v oblasti urologie. Druhým dlouholetým proktorem robotické chirurgie v Krajské zdravotní, a.s., je totiž MUDr. Jan Rejholec, primář Chirurgického oddělení Nemocnice Děčín, o.z. Pod jeho vedením probíhají školení pro kolorektální chirurgii.
S robotickým systémem da Vinci má veřejnost možnost seznámit se i mimo areál Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem - v úterý 7. září 2021 od 9.00 do 20.00 hodin v Obchodním centru Forum, Bílinská 3490, 400 01 Ústí nad Labem.
INFORMACE O CENTRU ROBOTICKÉ CHIRURGIE KRAJSKÉ ZDRAVOTNÍ, a.s.:
Špičkové pracoviště Krajské zdravotní, a. s. - Centrum robotické chirurgie (CRCH) při Klinice urologie a robotické chirurgie (KURCH) ústecké Masarykovy nemocnice zahájilo svoji činnost dne 19. 8. 2008 první roboticky asistovanou operací, jíž byla resekce tumoru ledviny. Robotická chirurgie znamená minimálně invazivní chirurgickou metodu, vhodnou pro operace v dutině břišní a hrudní a v dalších špatně dostupných dutinách lidského těla, například v dutině ústní a hltanu v rámci ORL, zejména všude tam, kam je z anatomických příčin obtížný přístup při otevřené, případně i laparoskopické metodě. Robotické operace jsou pro pacienta vždy šetrnější než otevřené, často přesnější a rozsáhlejší než laparoskopické a pro operatéra vždy ergonomičtější.
Od roku 2008 do 12. 8. 2021 operatéři provedli 3 975 roboticky asistovaných operací, u 2 863 z nich šlo o prostatektomii pro zhoubný nádor.
CRCH má své školicí centrum, které připravuje pro nově vzniklá robotická pracoviště lékaře ze střední a východní Evropy. Od roku 2009 do roku 2015 byly operatérům k dispozici dva robotické systémy da Vinci. V květnu roku 2015 je nahradil nejmodernější robot série da Vinci čtvrté generace s typovým označením Xi, první v České republice, ale také ve střední Evropě. Nový model navíc přinesl významné vylepšení vzdělávání nových operatérů, kteří díky dvoukonzolovému ovládání mohou s operatérem instruktorem sdílet reálnou operaci.