Krušné hory - O společnou propagaci a rozvoj Krušných hor se postará nově založená Destinační agentura Krušnohoří. Zástupci Ústeckého kraje, Karlovarského kraje a obecně prospěšné společnosti Montanregion – Erzgebirge stvrdili její založení svými podpisy v obci Boží Dar, která se nachází na pomyslném pomezí obou krajů.
Existenci Destinační agentury Krušnohoří stvrdili v Božím Daru svými podpisy hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller, hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek a ředitel obecně prospěšné společnosti Montanregion Krušné hory - Erzgebirge Michal Urban. Jednání byli přítomni také náměstci hejtmanů obou krajů s gescí cestovního ruchu – Jiří Řehák za kraj Ústecký a Vojtěch Franta za kraj Karlovarský.
Vznik Destinační agentury Krušnohoří stvrdili svými podpisy hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller, hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek a ředitel Montanregion Krušné hory – Erzgebirge, o. p. s., Michal Urban (vpravo)
„Turistický ruch v Ústeckém kraji dělat umíme, ale propojením s Karlovarským krajem získáme značku Krušné hory. A o to lépe nám myslím půjde provázanost s německou stranou,“ uvedl náměstek hejtmana Ústeckého kraje pro oblast cestovního ruchu, kultury a památkové péče Jiří Řehák.
Posláním nově založené Destinační agentury Krušnohoří bude nejen společná propagace, ale také koordinace turistického ruchu na české části Krušných hor bez ohledu na to, zda jde o území spadající pod jeden nebo druhý kraj. Agentura by měla také napomoci ochraně některých částí území a zajištění trvale udržitelného rozvoje lokality. V rámci cestovního ruchu nebylo dosud nikdy řešeno Krušnohoří jako jeden celek. Založení nové destinační agentury s sebou nese také příslib mnohem intenzivnější spolupráce se sousedním Saskem a podobně koncipovanou organizací na německé straně Krušných hor.
„Založení nové společné destinační agentury nám umožní ve větší míře podporovat rozvoj sdíleného území, rozvoj cestovního ruchu a turistiky. A to jsou segmenty, které nám do krajů přinesou především další finance,“ doplnil hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller.
V Ústeckém kraji doposud fungovala Destinační agentura Krušné hory jako obecně prospěšná společnost, jež byla financovaná z rozpočtu kraje. Aby kraje nebyly na financování destinační agentury samy a dosáhly i na větší prostředky ze státního rozpočtu i dalších zdrojů a mohly oblast mnohem intenzivněji rozvíjet, bylo potřeba změnit právní rámec – nová destinační agentura je zapsaným spolkem. V obou krajích by měla taktéž vzniknout sobě rovná detašovaná pracoviště. Chod agentury budou prvních pět let financovat oba kraje rovným dílem (2 miliony korun ročně), poté by měla být agentura plně soběstačná. Agentura by měla současně sledovat snahy o vznik CHKO Krušné hory.