Žatec - Výsadba stromů, které mají ochránit okolí před hlukem a prachem z HP-Pelzer, už začíná. Zahájení stavby slibované expediční haly se ale odkládá kvůli růstu cen ve stavebnictví. To byly hlavní informace, které zástupci žateckého závodu HP-Pelzer sdělili na jednání zastupitelstva města v říjnu.
Už na konci října se mělo začít pracovat na výsadbě nové zeleně mezi bývalým cukrovarem, kde působí HP-Pelzer, a obytnými domy. Postupně má vzniknout zelená bariéra, která obě části oddělí. „Naším plánem je vysadit mezi areálem a rezidenční částí přirozenou bariéru stromů a keřů, aby redukovala hluk a případný prach. Bagry začnou odtěžovat štěrk po bývalé vlečce. Pak se tam naveze zemina a v následujících týdnech začne výsadba stromů,“ popsal začínající práce Čeněk Lamač, ředitel žateckého závodu. Zelenou bariéru mají tvořit stovky dřevin, konkrétně půjde o 70 vzrostlejších stromů a zbytek budou další stromky či keře. „Na základě měření z jiných míst očekáváme, že redukce hluku z našeho areálu by měla být snížena o 2,5 decibelu,“ uvedl Č. Lamač.
Dalším slibovaným opatřením HP-Pelzer na snížení hluku a dopravní zátěže má být stavba nové expediční haly. Po jejím dokončení by se měl snížit počet jízd různých dopravních prostředků mezi bývalými areály Šroubárny a cukrovaru, což by omezilo jak dopravu, tak hluk a prašnost v lokalitě.
Stavba haly už měla začít letos, na což se ptali i zastupitelé města. „Řešení se hledá dlouho. Kdy konečně dojde k tomu, že se něco bude dít?“ ptal se zastupitel Petr Hanzl na odlehčení dopravní situace v celé lokalitě.
Konkrétní termínu ale zástupci nadnárodní společnost Adler Pelzer Group nedokázali určit, přestože minulosti slibovali, že peníze na velkou investici už mají připravenou. „Bohužel, na konci července a v srpnu se zkomplikovala situace na trhu stavebních materiálů a techniky. Došlo k navýšení cen této aktivity o 40 procent, na to naše prostředky nebyly alokovány,“ vysvětlil odklad zahájení stavby expediční haly Čeněk Lamač.
Podle jeho slov bere celá nadnárodní společnost situaci v žateckém závodě vážně, o čemž má svědčit i vytvoření speciální pozice pro pracovníka z Itálie, jenž má nově na starosti koordinaci všech kroků a napravení situace v Žatci. Jedním z jeho hlavních úkolů bude najít řešení, jak zajistit stavbu expediční haly, konkrétně dostatek financí.
Na základě dalších dotazů zastupitelů města zástupci HP-Pelzer potvrdili, že v souladu s procesem EIA, který byl dokončen v letošním roce, se ani po dokončení modernizace žateckého závodu nebude zvyšovat objem výroby. Naopak by se měl spíše snížit, a to přesunutím některých provozů do jiných závodů. Konkrétně se prý počítá s ukončením výroby v objektech po celé jedné straně Raisovy ulice.
Na obtěžování hlukem, prachem či dopravou ze strany HP-Pelzer si v lokalitě kolem bývalé Šroubárny stěžují obyvatele už řadu let. Poukazují i na některé stavby, které firma využívá bez odpovídajícího povolení, za což stavební úřad udělil společnosti už několik pokut. Konkrétní podmínky, za kterých může závod dál pokračovat ve výrobě, nastavila EIA, tedy Posuzování vlivu stavebních záměrů na životní prostředí.