Podbořany – V těchto dnech v Podbořanech končí jeden z největší výzkumů na území města. V Mlýnské ulici v budoucím sběrném dvoře tam archeologové objevili sídliště ze starší doby bronzové, staré 4 tisíce let.
První nálezy se našly, když se prováděli na podzim výkopové práce. Teď na místě strávili archeologové tři týdny. Mezi největší objevy patří 4 kosterní hroby únětické kultury a hrnčířská pec.
Jedná se o největší počet hrobů nalezených v Podbořanech. Kosterní ostatky jsou, podle archeologů, v poměrně dobrém stavu. „Mrtví se v té době pohřbívali tak, že leželi na pravém boku ve skrčené poloze. Hlavu měli na jih a pohled směřoval na východ. Jedná se o kulturní záležitost. Typické pro tuto dobu je také přidávání milodarů do hrobu, v tomto případě to byly keramické nádoby,“ vysvětlil Vojtěch Peksa z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech. Jeden ze čtyř pohřbených byl muž, další bylo dítě. Komu patřili zbylé dvě kostry, to teprve určí antropoložka.
Dalším významným nálezem je hrnčířská pec z mladší doby železné, z období Keltů. „V České republice těchto pecí známe asi tři desítky, ale v Severozápadních Čechách je to ojedinělá záležitost,“ řekl Peksa. Základem pece byl hliněný rošt. Pec měla dvě topeniště a jamky, kam se vymetal popel.
„Pro archeologii je zásadní, že jsme prozkoumali obě ty doby. Lidé, co tu leží, tak v té vesnici bydleli a žili,“ vysvětlil archeolog s tím, že celý výzkum vzbudil i velký zájem veřejnosti.
Archeologové vše zdokumentovali. Zbytky keramiky, zvířecích kostí a další nálezy nyní převezou do laboratoře, kde se očistí. Většina nálezů skončí v depozitáři. „Chtěl bych, aby jeden hrob s milodary byl v muzeu v Podbořanech,“ řekl závěrem Vojtěch Peksa.