Žatec - Položením věnců a květin i zamyšlením nad válečnými hrůzami a jejich příčinami si dnes dopoledne představitelé města Žatce a místních organizací připomněli 78. výročí konce druhé světové války.
Vzpomínkové akce se u památníků na městském hřbitově a Kruhovém náměstí vedle žateckých zastupitelů v čele se starostou Radimem Laiblem zúčastnil i hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller.
První část vzpomínkové akce proběhla tradičně u památníku věnovaného rudoarmějcům i československým vojáků na městském hřbitově. Vedle zastupitelů města a hejtmana kraje se jej zúčastnili zástupci spolků, jako třeba Československé obce legionářské nebo Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel. Čestnou stráž a pokládání věnců a květin obstarali jako vždy vojáci žatecké posádky.
„Je třeba na tomto místě připomenout velké množství obětí nacistického režimu. Před 78 lety skončila druhá světová válka v Evropě. Neslavme dnešní den jako den osvobození, slavme dnešní den jako den vítězství. Neboť jsme se na tomto vítězství spolupodíleli. Češi prokázali velkou míru hrdinství v reálném boji,“ uvedl ve svém projevu žatecký starosta Radim Laibl.
V dalších projevech se Drahuše Manová z Československé obce legionářské zmínila o domácím odboji za druhé světové války a ústecký hejtman zdůraznil, že druhá světová válka byla největším válečným konfliktem, jaký lidstvo dosud zažilo. Podle Jana Schillera by proto tragická událost takového rozsahu měla být také impulsem k tomu, aby se konflikty řešily jinou cestou, než je válka. „Proto dnes všechny vyzývám k pokoře a úctě před křehkostí lidského života, k úctě k minulosti ve jménu těch, kteří položili svůj život. Je především na nás, abychom dějinné události připomínali nejen pietní formou, ale i tím, že zajistíme, aby mladá generace byla dalším nositelem svobodných myšlenek, vzpomínek a hlavně mementa, co všechno museli naši předkové v boji za svobodu vytrpět,“ uvedl hejtman Jan Schiller. První část vzpomínkové akce na žatecké hřbitově zakončila česká státní hymna.
Druhé části pietní akce se na Kruhovém náměstí se navíc zúčastnili také žatečtí skauti, kteří vedle památníku drželi českou státní vlajku. Právě mladou generaci ve svých projevech zmínili oba řečníci v projevech k výročí vítězství nad fašismem a nacismem. „Tehdejší lidé neměli příliš majetku a pro většinu to ani nebylo to nejdůležitější v životě. Měli jiné hodnoty, pro které neváhali ve chvílích ohrožení nasadit to nejcennější, co člověk vlastní – své životy. Přál bych si, a jistě nejen já, aby podobné hodnoty a postoje sdílela i naše mladá a nastupující generace,“ řekl žatecký starosta R. Laibl.
Ústecký hejtman pak v projevu při druhé části piety připomněl i historické souvislosti druhé světové války, tedy ohrožení a rozpad demokratického Československa. Zdůraznil navíc podobnost s aktuálním děním. „Tyto události jsou tolik podobné těm, které v současné době opět rezonují napříč Evropou v souvislosti s agresí vyvolanou ruskou agresí na Ukrajině. Nechceme, aby naše generace a mladí lidé znovu zažili tyto hrůzy. Je třeba jednohlasně a hlasitě říci, že k násilí není možné být lhostejný. Tyto historické události je třeba neustále připomínat a nikdy na ně nezapomínat. Jen tak přispějeme k tomu, abychom se v budoucnosti měli lépe a tyto události se neopakovaly,“ uvedl na závěr hejtman Jan Schiller.
I druhou část žatecké připomínky konce druhé světové války završila česká státní hymna. Po jejím zahrání zástupci města, hejtman a představitelé Československé obce legionářské položili květiny také k bustě prezidenta Edvarda Beneše na Kruhovém náměstí. Tomáš Kassal