Černice – Další malá část Krušných hor je od začátku května chráněna jako přírodní rezervace. Pod názvem přírodní rezervace Točník – Kapucín ji vyhlásila ve čtvrtek 2. května Rada Ústeckého kraje. Území má rozlohu 260 ha.
Ochrana území je v tomto prostoru vyhlášena nejen s ohledem na komplex majestátních bučin, ale i proto, že se zde vyskytují vzácné druhy obratlovců – hmyz vázaný na přírodní lesy. Konkrétně jde o různé druhy kovaříků – kovařík Ampedus cinnaberinus, kovařík rezavý (Elater ferrugineus), kovařík Ischnodes saguinicollis, kovařík fialový (Limoniscus violaceus) a kovařík Crepidophorus mutilatus. Například dva posledně jmenovaní broučci, kteří žijí v dutinách umírajících stromů, jsou řazeni mezi tzv. pralesní relikty.
Kovařík rezavý. Zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
V těchto nádherných lesích žije i další vzácný hmyz – páchník hnědý (Osmoderma barnabita), či ptactvo – holub doupňák (Columba oenas), žluna šedá (Picus canus), lejsek malý (Ficedula parva).
Některé stromy v lokalitě patří mezi skutečné pamětníky – z rozlohy území 260 ha porosty starší 200 let zaujímají
celkovou výměru kolem 12 ha. U nejstaršího bukového porostu udává hospodářská kniha věk 297 let.
Co vyhlášení přírodní rezervace znamená pro majitele pozemků, hospodáře i výletníky? Pokud chce někdo uspořádat v této oblasti hromadné sportovní turistické či společenské akce, musí o to nejprve požádat orgán ochrany přírody. Ten taktéž musí povolit lesní těžbu, výsadbu některých typů dřevin, ale i odstraňování odumírajícího a mrtvého dřeva z porostů. O souhlas se musí žádat i při záměru vyznačovat v lokalitě nové lyžařské, cyklistické a pěší turistické trasy.
Bez povolení nesmí správci lesa stavět obory i další myslivecká zařízení včetně posedů. Navržené bližší ochranné podmínky přírodní rezervace ani navržený plán péče nepředpokládají v celé přírodní rezervaci bezzásahovost.
Napsala Jitka Pavlíková