ČR - Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají a aktuálně se nacházejí na svém takřka dvouměsíčním minimu. Benzín v uplynulých sedmi dnech zlevnil o 31 haléřů, na 37,70 koruny za litr, zatímco nafta dokonce o 47 haléřů, na rovných 36 korun za litr.
V příštích sedmi dnech pohonné hmoty dále zlevní, o dvacet haléřů na litr v případě benzínu a o třicetník v případě nafty.
Cena ropy Brent totiž v srpnu kolísá kolem úrovně 80 dolarů za barel, aniž by byl znát zřetelněji trend ať už růstu či poklesu. Dochází ovšem ke zpevňování koruny vůči dolaru. Během srpna koruna vůči americké měně posílila o bezmála tři procenta, z úrovně až 23,50 koruny za dolar takřka na 22,80. Toto zpevnění podpoří zmíněný pokles cen pohonných hmot v příštím týdnu.
Klíčovým důvodem stagnace cen ropy je slábnoucí poptávka v Číně, která představuje největšího světového dovozce ropy. V červenci se poptávka v Číně kvůli ochabování tamní ekonomiky propadala meziročně o osm procent, ukazují data dnes zveřejněná agenturou Bloomberg. Kartel OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem navíc zatím neruší svůj plán navýšit od října těžbu, resp. utlumit nyní platné těžební restrikce. To značí, že pohonné hmoty v Česku by měly zlevňovat i v září. Kdy by jejich zlevňování navíc měl podpořit slábnoucí dolar. Americká centrální banka totiž v září zřejmě přikročí k zahájení redukce svých úrokových sazeb, což vytváří tlak na oslabení americké měny, a to i vůči české koruně.
Podle dat Evropské komise z minulého týdne patří i v srpnu tuzemské pohonné hmoty k jedněm z nejlevnějších v EU. Naftu nyní v zemích EU tankují řidiči levněji než v Česku pouze na Maltě, v Bulharsku a v Litvě. Benzín je levnější než v Česku ve stejných zemích jako nafta a navíc ještě – na rozdíl od července – v Polsku a Rumunsku. Například při cestě do Chorvatska se tak řidičům vyplatí nabrat „plnou" ještě v Česku, protože na levnější pohonné hmoty by neměli natrefit ani v Rakousku, ani ve Slovinsku, ani v samotném Chorvatsku.
Napsal Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank