Ústecký kraj – Tallahassee. Hlavní město Floridy. Loňská průměrná teplota 21,4 °C (a nejvyšší 38,3 °C). Všude palmy, skromněji odění lidé, celkem levné béňo... a kouření od pusy. Kdepak cíga nebo doutníky. -5,0 °C. Tak takhle hroznému projevu globálního oteplování ve floridské metropoli čelili v neděli (12. ledna) ráno.
Je jasné, že klepali kosu i jinde: -4,8 °C v osmitisícovém městě Quincy, -5,0 °C ve dvoutisícovém městě Havana, -5,6 °C v šestitisícovém městě Marianna atd. Ve Vánocích (v městečku Christmas) ležících cca 35 kilometrů východně od Orlanda nemrzlo, měli tam 2,4 °C. To jenom pro zajímavost. Mimochodem, v Sojce (v hodně malém městě Jay), asi 40 kilometrů severně od moře (Mexického zálivu), mrzlo. A ne málo, -2,6 °C. To taky jenom pro zajímavost.
Báj d véj, když už jsme u té Sojky (autor nemá problém s egem, pouze má svůj den, pozn. red.), v roce 2010 si tamní sojky užily sněhových vloček. Jedna z nich, William Rushing, vše zdokumentovala a dala na internet. Video je k dispozici ZDE.
Z pohledu zeměpisných šířek, Florida = Egypt. Proč v Egyptě neznají mrazy a sněhové vločky? Důvodů je vícero. Golfský proud, fakt, že Evropa je samej poloostrov, Středozemní moře... Severní Amerika je obrovský kus pevniny táhnoucí se z tropů až do hlubin Arktidy, díky čemuž se arktický vzduch snadno může dostat třeba až na Floridu.
A co dál v našich končinách?
14. ledna: Ranních -5 až -10 °C a odpoledních -3 až 2 °C. K tomu do oběda většinou slunečno, naopak od oběda většinou zataženo, na severu v pozdních večerních hodinách se sněžením.
15. ledna: Ranních 1 až -4 °C a odpoledních 0 až 5 °C. K tomu od půlnoci do půlnoci mraků jak nas... a v noci sněhánky, počínaje ránem se sněhánky začnou vytrácet.
Dnešní borci na konec:
Australské Birdsville 13. ledna patřilo k nejteplejším místům na planetě: s teplotou 45,1 °C.
U řeky Oleňok o půlnoci na 14. ledna byl největší mráz na Zemi (mimo Antarktidu): -50,3 °C.