Žatec - Začátkem září 2021 začnou probíhat stavební úpravy v historické budově Zemědělské školy v Žatci, aby do konce tohoto roku bylo možno nainstalovat i unikátní technologie – projekci Věda na kouli a Digitárium. Zejména projekce Věda na kouli bude unikátní nejen v celém kraji, ale i v rámci České republiky.
„Projekce Věda na kouli nám umožní zobrazit planetu Zemi ve dne i v noci, zobrazit globální oteplování za pomoci reálných dat sesbíraných z kosmických družic,“ prozradil otec myšlenky přírodovědného centra a žatecký radní Pavel Pintr. „Jsou to reálná data z kosmických družic, která se v reálném čase budou stahovat do našeho počítače, která pak prostřednictvím naší instalace můžeme zobrazit návštěvníkům našeho centra. Kromě aktuálních informací nám může ale model ukázat i další jevy, například vlnu tsunami z roku 2011 a její postup oceánem včetně nárazu na pevninu. Lze ale také zobrazovat i silná zemětřesení. Na své si ale přijdou i fanoušci dopravy, naše projekce umožní zobrazit všechny reálné letecké linky, které propojují svět, globální námořní trasy a komu bude Země malá, může se podívat i na povrch planet naší Sluneční soustavy a vzdálených exoplanet,“ dodává radní Pavel Pintr.
Projekce Digitária nabídne divákovi zase odlišný zážitek. Návštěvník bude v digitáriu přímo součástí projekce. „Reálná digitální projekce umožní divákovi cestovat napříč vesmírem až na samotnou hranici viditelného vesmíru, prolétnout kolem černé díry nebo skrze prstence Saturna. Koho vesmírné cesty odrazují, přijde si na své v rámci projekce mořského světa a podvodního života nebo se vydá na expedici do lidského těla a pozná strukturu lidského mozku. Projekční možnosti tohoto zařízení jsou téměř neomezené,“ vyzdvihuje možnosti digitária Pavel Pintr. Připomeňme, že součástí přírodovědného centra budou i science přednášky pro žáky a studenty základních a středních škol, semináře pro učitele a další zajímavé akce pro širokou veřejnost.
V rámci budoucího rozvoje centra se již teď připravuje digitárium pro napojení na virtuální realitu. Tím se přírodovědné centrum přiblíží nejmodernějším projekcím science center 21. století a návštěva centra se stane o to více atraktivnější. Přírodovědné centrum bude také úzce spolupracovat s Přírodovědnou observatoří v Kadani, která je již v současné době ve výstavbě. Ta přinese do regionu i vědecké zázemí v oblasti studia exoplanet a proměnných hvězd.
Přírodovědné centrum se tak pomalu probouzí k životu. „Na konci září nebo začátkem října 2021 chceme spustit zájmové kroužky pro děti a studenty. O jejich tématu v současné době jednáme s našimi lektory. Chystáme se také navštívit školy v blízkém okolí a udělat pro děti přednášky na ekologická i přírodovědná témata. Také hledáme lektory z řad veřejnosti. Pokud Vás některá témata zajímají a máte odborné znalosti, chcete se naučit s jedinečnou technologií, určitě nás kontaktujte a třeba se stanete naším lektorem!“ obrací se otec přírodovědného centra na širokou veřejnost.