Žatec - Po vzdělávacím projektu zaměřeném na základní školy se město Žatec v souvislosti s nominací na zápis na Seznam světového dědictví soustředilo v posledních měsících také na přípravu edukačního materiálu pro mateřské školy.
V těchto dnech vrcholí pilotní projekt, při kterém s městem a vzdělávací pracovní skupinou spolupracuje Mateřská škola Otakara Březiny.
„Tímto projektem navazujeme na předchozí modul pro žáky ZŠ, který se aktuálně ověřuje. Projekt Petra Bažanta Tajemná cesta za zeleným pokladem pro mateřinky je dalším výstupem našich vzdělávacích aktivit,“ uvedla Olga Bukovičová z městského úřadu a koordinátorka pro světové dědictví.
Smyslem pilotního projektu je praktické testování vzdělávacích materiálů, které mají nejmenší děti seznámit s chmelařskou tradicí Žatce. Předškoláci díky tomu získají povědomí o chmelu, tradičním „zeleném zlatu“, i různých zajímavostech, jež jsou s chmelařstvím v Žatci spojené. Vše se přitom děje přirozenou a hravou formou.
Celý projekt je postavený na příběhu, do nějž jsou předškoláci aktivně zapojení. Navštěvují různá místa v Žatci, která jsou spojená s pěstováním, zpracováním či skladováním chmele. Postupně hledají obálky, v nichž jsou klíče a další pokyny, jež je přivedou k pokladu.
A co děti během několika výprav z ulice O. Březiny do města poznaly? Viděly třeba nejmenší chmelničku na světě i tyčovou chmelnici v Klášterní zahradě. Mohly si osahat chmel a zjistit, že má háčkovité chloupky. Setkaly se s skřítkem Hopíkem a prohlédly si Chmelařské muzeum, vystoupaly na Chmelový maják a v chrámovém bludišti poznávaly, jak velké jsou žoky na skladování chmele. Ale také si mohly k chmelu přivonět, ochutnat chmelovou minerálku i chmelové pralinky.
Právě zapojení všech smyslů při různých činnostech, stejně jako hravost a rozvoj motoriky, vše přiměřené předškolnímu věku, má vést k tomu, aby si děti z mateřských škol co nejpřirozenější cestou uvědomovaly chmelařské bohatství a tradice Žatce.
Díky spolupráci s učitelkami MŠ O. Březiny se všechny vzdělávací materiály upraví tak, aby se do edukace mohly v dalších letech zapojit i další mateřské školy. „Jsme rádi, že se naše mateřská škola mohla do pilotního projektu zapojit a přispět k tomu, aby už malé děti poznávaly slavnou chmelařskou tradici Žatce,“ řekla ředitelka MŠ Otakara Březiny Ludmila Jurášová. (kas)