Žatec - Dojemnou událost zažilo ve čtvrtek město Žatec, když jej navštívily Judith a Heidi Hedrich, dcera a vnučka malíře Huga Gatschera, aby městu předaly dvě olejomalby zdejšího rodáka.
Judith a Heidi Hedrich uvedly, že Žatec je pro ně tím nejvhodnějším místem, kde mají díla jejich předka spočinout. „Není na světě místo, kde by tato díla byla ceněna víc než zde,“ shodly se. I proto se rozhodly dvě pečlivě uchovávané olejomalby osobně dopravit do rodného města Huga Gatschera.
Oba dary jsou cennými ukázkami Gatscherovy tvorby z období, kdy žil v Žatci. První obraz zachycuje zimní Kněžskou bránu, druhý pak malebné Podměstí v oblasti dnešní Zbyslavovy ulice. Oba obrazy nesou nejen uměleckou, ale i silnou emotivní hodnotu – jsou odkazem na kraj, který Gatscher nikdy nepřestal nosit ve svém srdci, ačkoliv jej osud zavál daleko od něj. „Velmi si tohoto gesta vážím. Je krásné slyšet, že i přes těžké životní zkoušky autora, mu zůstal Žatec navždy v srdci,“ komentoval předání daru městu starosta Žatce Radim Laibl.
Kam budou obrazy umístěny, zatím není rozhodnuto. Zástupci města nyní hledají pro tato díla důstojné a přístupné místo, kde budou moci oslovit širokou veřejnost i návštěvníky města.
Kdo byl Hugo Gatscher?
Hugo Gatscher žil v Žatci na začátku 20. století v rodině s bohatou malířskou tradicí. Jeho otec, děd i strýc byli malíři kostelů a dekorací. Po vyučení grafickým designérem a studiu na uměleckoprůmyslové škole v Žatci převzal rodinný podnik.
Druhá světová válka však jeho osud zásadně změnila. Byl povolán na frontu, zraněn u Vídně a po válce zažil tragické momenty – deportaci své snoubenky Rosy, matky i sester a sám unikl popravě jen o vlásek. Byl zajat a držen v Postoloprtech, odkud na podzim 1945 uprchl do americké zóny v Bavorsku.
V novém domově v Uffenheimu začínal znovu jako uprchlík. Pracoval v malířské firmě, ale v tvorbě nikdy nepolevil. Maloval nejen krajiny nové vlasti, ale i nostalgické výjevy ze starého domova – Žatce. Materiálu bylo málo, takže své první obrazy tvořil na kartonu a vyměňoval je za potraviny a další životní potřeby.
S postupem času se vypracoval v uznávaného umělce. Jeho díla našla cestu i do USA a město Uffenheim mu za jeho přínos udělilo zlatý městský odznak. Zemřel v roce 2009 ve věku 88 let.
Včerejší dar není jen návratem dvou obrazů do jejich původního prostředí, ale i symbolickým završením osudu umělce, který navzdory historii a vyhnanství zůstal Žatci navždy věrný. (TZ/red)