Louny - Participativní rozpočet je proces, prostřednictvím kterého obyvatelé města mohou přímo rozhodovat o využití části rozpočtu na uskutečnění projektu investičního charakteru. Občané v Lounech mají tuto možnost letos poprvé. Své návrhy mohou od teď předkládat do 30. listopadu.
Náklady na jeden projekt budou ve výši minimálně 60 tisíc korun a maximálně ve výši 300 tisíc korun. „Celková částka musí zahrnovat jednak náklady související s projektovou přípravou a jednak náklady na vlastní realizaci projektu. Navrhovatelé jsou povinni si ověřit reálnost předkládaného rozpočtu odborným názorem nebo rešerší dostupných informací,“ uvedla Petra Kotková, vedoucí odboru komunitního rozvoje a participace. Vyloučeno podle ní není ani spolufinancování z jiných zdrojů. „Pokud si ho předkladatel zajistí a doloží, mohou celkové náklady na projekt přesahovat maximální limit,“ doplnila.
Projekty musejí sloužit občanů města Louny a městských částí Brloh a Nečichy, musejí být realizovány na veřejně přístupném místě v majetku města a měly by být realizovatelné do konce roku 2025. Návrhy může podat občan nebo skupina občanů s trvalým pobytem v Lounech a městských částech Brloh a Nečichy, ale i právnická osoba se sídlem v Lounech. „S návrhem musí předkladatel současně předložit i seznam alespoň 15 podporovatelů projektu s trvalým pobytem v Lounech. Každý navrhovatel smí předložit nanejvýš dva návrhy, a to do 30. listopadu 2024. Návrh projektu lze podat prostřednictvím e-mailu, více se dočtete na webu města,“ sdělil mluvčí radnice Marcel Mihalik.
Autorům podaných návrhů dá město do 30 dní vyhodnocení o realizovatelnosti. V pozitivním případě bude takový projekt projednán při veřejném projednání a následně o něm bude prostřednictvím online aplikací města občany s trvalým pobytem v Lounech hlasováno. (TZ)