Žatec - Události v Německu z roku 1938, tzv. „Křišťálové noci“, si připomenou 11. listopadu lidé v žatecké synagoze. Piety se zúčastní politici i další významní hosté.
„Pogrom, který se udál v Německu přesně před 86lety, zasáhl synagogu i židovské obyvatelstvo v Žatci,“ vysvětlil za organizátory Petr Šimáček, předseda spolku Rodáci Žatec. Podle vzpomínek německého Žatečana Petera Klepsche díky místním hasičům byl oheň zlikvidován, protože obyvatelé sousedních domů se obávali z rozšíření požáru, takže došlo jen ke zničení vnitřku synagogy. „Při pogromu tehdy bylo v Německu a Sudetech zabito přes sto osob, 30 tisíc odvlečeno do koncentračních táborů, byl zničen nespočet židovských objektů, hlavně obchodů a zapáleno přes 1300 židovských modliteben a synagog,“ doplňuje Otokar Löbl, předseda Nadačního spolku Saaz/Žatec.
Připomínku na „Křišťálovou noc“ pořádají čeští a němečtí žatečtí rodáci každoročně od roku 2004, protože o židovské otázce, vůbec o židovství – popřípadě o Křišťálové noci – mladí a většina lidí moc neví. „O židovské historii se ve školách neučí, a tak dnes mladí nedokáží říct ani jednu větu o této historii, která byla součástí našeho prostoru bezmála tisíc let. Tam, kde chybějí informace, se snadno ujme semínko nenávisti, kterou šíří neonacisté. Proto chceme osvětlovat ta bílá místa v historii pro mladou generaci a pro ostatní lidi, kteří ji neznají,” vysvětluje důvod pořádaní tradice Petr Šimáček.
Vzpomínkové shromáždění je součástí širokého projektu rodáckých spolků „Židé na Žatecku“ (www.zatec-zide.eu).