Podbořany – O víkendu se do Podbořan sjeli nejlepší oráči v celé republiky, aby poměřili síly a dovednosti. Konalo se tam totiž 48. ročník Mistrovství ČR v orbě 2021. Společně s mistrovským kláním v orbě moderními traktory se uskutečnila také soutěž v orbě s historickou technikou.
Mistrovství ČR v orbě je soutěž oráčů, kterou pořádá jednou ročně Společnost pro orbu ČR. Mistrovství se koná od roku 1963. Pravidla jsou kompatibilní s pravidly mezinárodní organizace v orbě (WPO), i když se počátkem 70. let od těchto mezinárodních pravidel na čas odchýlila. Prvním vítězem se stal František Kolouda.
Orba je jednou z disciplín, ve které můžou zemědělci poměřovat svoje dovednosti. Je na národní, republikové i světové úrovni. Nejdůležitější je, podle soutěžících, si dobře seřídit pluh, aby jedna radlice nehrnula víc než druhá, protože pak se ztrácejí body. O vítězi rozhodují maličkosti, třeba to, jak je brázda rovná.
Mistrovství ČR v orbě v Podbořanech. Foto: Laurencia Helásková
ORBA
Je to způsob úpravy zemědělské půdy. Tažený pluh vodorovně odřezává pluhovým ostřím asi 30 cm široký pruh zeminy, kdy tloušťka odřezávaného pruhu je nastavitelná. Tento pruh zeminy, tzv. skýba najíždí na spirálovitě stočenou ohrnovací desku, postupně se staví, až se obrátí o 180°.
Účelem orby je rozrušit a provzdušnit povrch zeminy do hloubky, zapravit (nebo také zaorat) posklizňové zbytky, statková a průmyslová hnojiva, zelené hnojení a zamezit růstu plevelů.
Orba se provádí radličnými či talířovými pluhy.