Mostecko – Tři symboly hornictví jsou od pátku součástí sbírky Podkrušnohorského technického muzea sídlícího v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III v katastrálním území Růžodol. Je to jejich snad již poslední přesun do místa pevně spjatého s těžbou uhlí.
Sochy havířů a zkřížená kladívka byly původně rozmístěny v různých hlubinných dolech. Po jejich zavření se přemístily před důl Centrum, kde stál i obří hornický kahan. „Když se uzavíral i důl Centrum, tak si hlubináři, kteří se stěhovali na lom ČSA a razili chodby pod Jezeřím, vzali tyto symboly s sebou, čímž se staly součástí velkolomu. V něm je nyní taktéž přerušená činnost, proto jsme se rozhodli věnovat tyto symboly Podkrušnohorskému technickému muzeu," vysvětlila mluvčí společnosti Sev.en Česká energie Eva Maříková.
Sochy i kahan se na velkolomu ČSA nakládaly v pátek brzy ráno. Foto: Jan Pimper
Kahan, který vždy vítal hlubináře svým světýlkem, na velkolomu ČSA nesvítil, na svém, snad již posledním místě, se ale opět rozzáří. „Všechny tři artefakty byly vždy v majetku horníků. Díky nim už z dálky každý přicházející poznal, že je na místě, kde se těží uhlí. Jsem teď nesmírně rád, že se i po konci těžby uhlí zachovaly a přemístily se k nám, protože nyní všichni návštěvníci muzea už z dálky uvidí svítící kahan a budou vědět, že horničina, která je úzce spjata se zdejším regionem, tu v určité podobě bude zachována i dál," těší Zbyňka Jakše, ředitele Podkrušnohorského technického muzea.
Všechny tři symboly hornictví projdou v muzeu renovací. Foto: jip
Svítící kahan při každém příchodu na šachtu vítal i Ludvíka Bernharta, který v dolech pracoval jako horník a báňský záchranář po čtyřicet let. „Myslím, že jsem na Centrumce nezažil, že by ani jednou nesvítil," zavzpomínal tento muž, který pracoval v hornictví od roku 1973 a po vojně od roku 1979 začal také fárat. „Na Centrumce jsem byl až do roku 2016, kdy se zavřela, a pak jsem se přemístil na Armádu," dodává tento na Mostecku nejdéle sloužící horník.
Ludvík Bernhart pracoval v dolech a na šachtě 40 let. Převoz symbolů hornictví do muzea si proto nemohl nechat ujít. Foto: jip
Ten zároveň připomíná, že kladívka jsou nejvyšší symbol hornictví. „Právě kladívka nám ve sbírce chyběla, teď už můžeme návštěvníkům názorně při přednášce popisovat, že jde o zkřížené kladívko a želízko a že jde o hlavní symbol každého horníka," dodal Jakš.