ČR - Vydatné květnové deště houby probudily, houbaři proto vyrazili do lesů. Zatím si z nich odnášejí hlavně jarní houby, třeba smrže. Na hřiby a křemenáče si ještě chvíli počkají.
Růstu hub svědčí kombinace nadprůměrně deštivého počasí a teplého počasí, které by mohlo trvaleji nastat nyní v červnu. Houbaři si tak letos z lesů v košících odnesou dohromady opět miliardy korun.
Rekordní sezónou z hlediska tuzemských houbařů byla, podle ekonomů, v roce 2013, kdy nasbírali 33 tisíc tun hub. „Není zcela náhodné, že rok 2013 byl zároveň v posledním desetiletí rekordní – přesněji, rekordně katastrofální – také z hlediska pojišťoven. Alespoň tedy jejich plnění v souvislosti s živelními pohromami,“ napsal ekonom Lukáš Kovanda.
V roce 2013 živelní pojistné škody dosáhly 7,8 miliardy korun. Před osmi lety totiž ČR zasáhly nejprve rozsáhlé povodně a poté i letní bouře.
Co je však katastrofou pro pojišťovny, dělává radost právě houbařům. V roce 2013 si totiž z lesů odnesli nejen zmíněné rekordní množství hub, ale také s nimi spojenou finanční sumu. Kdyby si totiž ten samý objem hub měli koupit na trhu či v obchodě, stálo by je to 5,4 miliardy korun.
Naopak, roky, které jsou příznivé z hlediska živelního plnění pojišťoven, bývají pohromou po houbaře. Příkladem takového roku je rok 2018. Byl nevídaně suchý a teplý, takřka nepršelo, takže pojišťovny na pojistném plnění v důsledku živelních pohrom vydaly klientům pouze 3,6 miliardy korun, tedy ani ne polovinu zmíněné sumy z roku 2013. Zato Češi si v roce 2018 odnesli z lesů houby pouze za 2,9 miliardy korun. Suché a teplé počasí a minimum nové vláhy pochopitelně houbám nepřálo, takže Češi nasbírali pouze 16,5 tisíce tun, tedy polovinu objemu nasbíraného v rekordním roce 2013.
„Letos to na žádné katastrofické sucho nevypadá, na rozsáhlejší záplavy ovšem také ne. Na rekordní rok z hlediska houbařů tedy také ne. Češi by si z lesů mohli odnést houby za zhruba 3,5 až čtyři miliardy korun,“ dodal Kovanda.