Ústecký kraj – Přinášíme pokračování krimipříběhů, které nás vrátí o desítky let zpátky. Specializovaný tým Peruc se těmito případy zabýval. Psali jsme ZDE.
ZA KRÁDEŽEMI STÁLA ORGANIZOVANÁ SKUPINA
Již v úvodu šetření jsme předpokládali rozsáhlou organizovanou trestnou činnost, a proto jsme šetření zaměřili na prokázání zločinného spolčení. Bylo nutné prokázat, kdo typuje věci, které se mají odcizit, případně odkud. Dále osoby, které provedou vloupání a krádež, osoby, které věci od nich vykoupí a se ziskem prodají a budou se podílet na organizování vývozu těchto věcí.
Z tohoto důvodu jsme byli stále ve sporu s policejním prezidiem, ti chtěli aby realizace proběhla rychle, i když v menším rozsahu, aby se policie mohla kladně prezentovat na veřejnosti. Tím jsme byli pod tlakem ze dvou stran. Proto jsme se rozhodli k částečné realizaci a vybrali jsme rodinné příslušníky jedné rozvětvené romské rodiny z Lounska a Berounska. Ti byli napojeni na námi rozpracovanou skupinu pouze přes jednu osobu, která od nich věci odebírala a vyplácela a dále prodávala našim překupníkům, pro které pracovala celá skupina.
PÁČIDLO JAKO HLAVNÍ NÁSTROJ
Pro začátek uvedu prokázaná vloupání této skupinky v severočeském kraji. Neočekávejte nějakou speciální práci odborníků. Hlavním nástrojem byla páčidla a nezájem na tom, zda poškodí další věci třeba vyšší historické hodnoty.
KRADENÉ VĚCI SE PRODÁVALY HLUBOKO POD CENOU
Jaroslav H., Rudolf H., Milan H., Milan K., se v době od 7.7.1999 do 21.8.1999 dopustili vloupání do kostela sv. Havla v obci Volevčice, okres Most, kdy po vypáčení visacího zámku a vyražení vstupních dveří vnikli do prostoru kostela, odkud odcizili z bočního rokokového oltáře 11 dřevěných sošek tzv. pomocníků o výšce cca 50 cm a 6-8 dřevěných hlaviček andílků, čímž způsobili římskokatolické církvi, farnost Bečov, okres Most, Litoměřická diecéze škodu ve výši
870.000,-Kč.
Pachatelé po vloupání odvezli věci k Robertovi H., který jim za ně vyplatil 40 000.- Kč. Ten je měl doma při domovní prohlídce. Jen si všimněte škody a vyplacené ceny pachatelům.
Tento případ je ukázkou zisků, které v té době měli překupníci těchto starožitných věcí. Proto bylo v ČR v devadesátých letech zdevastováno tolik kostelů.
Ukradená starožitnost z kostela ve Volevčicích. Foto zdroj: V. Dvořák
Kostel ve Volenčicích, kterého se v 90. letech vykradli zloději. Foto: Oldřich Hájek
PŘÍPAD VLOUPÁNÍ V OBCI BRLOH NA LOUNSKU
V blíže neurčené době od září 1999 do 26.ledna 2000 dopustili vloupání do kostela sv. Havla v obci Brloh, okres Louny, kdy po násilném odstranění visacího zámku na vstupních dveřích vnikli do prostoru kostela a odtud odcizili ozdobné dřevořezby z oltářů a vyřezávaný svatostánek, čímž způsobili římskokatolické církvi v Lounech škodu ve výši 20.000,-Kč na odcizených věcech a 20.00 ,-Kč na poškození zařízení.
GANG ŘÁDIL I NA MOSTECKU
27.6.1999 do 30.6.1999 se zloději dopustili vloupání do kostela v obci Havraň, okres Most, kdy po násilném odstranění visacího zámku mříže a následném vypáčení vchodových dveří vnikli do prostoru kostela, odkud odcizili celkem 6 kusů mosazných svícnů, jeden kus barokního zlaceného krucifixu, jeden kus dřevěného korpusu Krista, čímž způsobili Římskokatolické farnosti se sídlem v Mostě škodu ve výši 86.000,-Kč na odcizených věcech a 15.000,-Kč na poškození dveří a mříže, celkem tedy 101.000,-Kč.
Ukradené starožitnosti z kostela v Havrani. Foto zdroj: V. Dvořák
Kostel v Havrani, který byl také tehdy vykraden. Foto zdroj: www.ouhavran.cz
Tato skupinka provedla další trestnou činnost v středočeském kraji, konkrétně na Berounsku, kde měli rovněž příbuzné, ale o tom až příště. Zde jsme je na pokyn policejního prezidia zadrželi a byli předáni soudu.
Napsal V. Dvořák, bývalý kriminalista a šéf Specializovaného týmu Peruc