Ústecký kraj - Včera a předevčírem docela foukalo, a to kvůli rozdílu tlaku mezi tlakovou níží Flurina a tlakovou výší Sven. V nížinách nárazy větru dosáhly rychlosti 50 až 60 km/h, někde i přes 60 km/h, na Milešovce až skoro 90 km/h (a na Sněžce až 120 km/h, což už je podle Beaufortovy stupnice orkán). Na přelomu dubna a května 1985 Československo zasáhla poměrně hluboká tlaková níže a na nejvyšší hoře Českého středohoří byly naměřeny nárazy větru o rychlosti 115 až 119 km/h.
Vítr se uklidní. Přibude však oblačnosti a také sprchne, někde asi i zabouří. Sledujete-li pravidelně model GFS, určitě jste se dobře pobavili, když ve svém prvomájovém výstupu z 12:00 UTC (14:00 SELČ) naznačil, že na Den vítězství v ranních hodinách i v nejnižších polohách udeří vydatná chumelenice. To ví přece každý, že model GFS je tak trochu snílek (ne-li přímo dezolát). Nikdo s jistotu neví, jak bude za týden, zato všichni s jistotou ví, jak bude za padesát, klidně i sto let. Cha!
Pojďme si raději tipnout, co nás čeká v nejbližších dnech:
3. května: V noci a (brzy) ráno většinou jasno až polojasno, potom až do půlnoci takzvaně pod mrakem. Odpoledne nepřekvapí přeháňky a bouřky, později déšť. Nejvyšší odpolední teploty okolo 17 až 21 °C.
4. května: První polovina dne se ponese ve znamení velké oblačnosti, pak plus minus polojasno. V Krušných horách raději počítejte s přeháňkami, případně slabou bouřkou. Nejnižší ranní teploty kolem 13 až 9 °C. Nejvyšší odpolední teploty okolo 17 až 21 °C.
5. května: Polojasno až oblačno, podobně jako v sobotu se může objevit přeháňka anebo bouřka, tentokrát nejen v Krušných horách. Nejnižší ranní teploty kolem 13 až 9 °C. Nejvyšší odpolední teploty okolo 17 až 21 °C.
6. května: Nějak bylo, nějak bude. Pravděpodobně úplně stejně jako v neděli.
Nic mimořádného se tím pádem nestane. Ačkoli ne o všech mimořádnostech nás modely informují (varují) předem...
Napsal Kamil Sojka