Ústecký kraj – V březnu klesl celkový počet uchazečů o zaměstnání v Ústeckém kraji na 33 643, počet hlášených volných pracovních míst se snížil na 10 994 a podíl nezaměstnaných osob zůstal na 6 %. V průběhu měsíce bylo nově zaevidováno 3 323 osob. Oproti předchozímu měsíci jde o zlepšení.
Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 8 072 uchazečů o zaměstnání, tj. 24,0 % všech uchazečů vedených v evidenci.
V rámci aktivní politiky zaměstnanosti a realizovaných projektů bylo od začátku roku 2024 prostřednictvím příspěvků podpořeno 1 428 osob, z nichž 773 bylo zařazeno do rekvalifikačních kurzů a 348 osob na digitální vzdělávání financované prostřednictvím Národního plánu obnovy. V meziměsíčním srovnání je to dvojnásobný nárůst podpořených osob (od začátku roku do konce února 733 osob a do konce března již zmiňovaných 1 428 osob).
„V současné době zaznamenáváme velký zájem o rekvalifikace. Může to být také v souvislosti s rozšířenou nabídkou kurzů v eshopu www.jsemvkurzu.cz, kde jich již dnes jsou k dispozici stovky a jejich počet stále roste“, říká Martina Bečvářová, ředitelka krajské pobočky Úřadu práce v Ústí nad Labem.
Největší zájem je stále o akreditované kurzy a kurzy s kvalifikací „Základy obsluhy osobního počítače“, „Účetnictví (s využitím výpočetní techniky)“, „Mzdová účetní (s využitím výpočetní techniky)“, „Řidičský průkaz skupiny C a D.“ Z kurzů digitálního vzdělávání jsou to kurzy zaměřené na tvorbu webových stránek a www aplikací, případně všeobecné rozšíření kompetencí a schopností při obsluze PC a práce s MS office.
„Současným specifikem Ústeckého kraje je neustálý rozvoj průmyslových zón, a proto je aktuálním tématem stálý nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, zejména v oblasti logistiky, resp. řidičů nákladních automobilů, autobusů, elektrotechnických pracovníků, slévačů, svářečů a příbuzní pracovníků. Dále je poptávka po řemeslnících a kvalifikovaných pracovnících hlavní stavební výroby, obsluhy stacionárních strojů a zařízení, skladnících, řemeslnících a kvalifikovaných pracovníků při dokončování staveb, nástrojářů a pracovníků ve výrobě,“ shrnuje ředitelka Martina Bečvářová.
V Ústeckém kraji bylo k 31. 3. 2024 evidováno celkem 10 994 volných pracovních míst. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 3,1 uchazeče o zaměstnání.