Žatec - Poplatek za likvidaci směsného komunálního odpadu budou obyvatelé Žatce povinně platit i v dalších letech, protože jde o povinnost vyplývající ze zákona. Není ale vyloučené, že současný systém paušálního poplatku se změní.
Nové vedení města o tom uvažuje. Hodně ale bude záležet na tom, co dovolí zákon. „Není to tak, že by si změnu, k níž letos u nás došlo, vymyslel Žatec. Zákon je pro celou republiku. My jsme si ze dvou systémů vybrali ten, který je nejčastější v celém Česku a je typický hlavně pro společenství vlastníků bytových jednotek. Druhý systém, kdy se platí za množství vyprodukovaného odpadu, by byl výhodnější spíše pro majitele rodinných domů,, ale je těžko aplikovatelný na panelové domy. My si mohli vybrat jen jeden systém, jiná možnost nebyla,“ vysvětlil starosta Radim Laibl.
Do budoucna se ale uvažuje o tom, že by zákon umožnil v jednom městě použít oba systémy. „Poslanci nyní sbírají podněty z měst a budou se tím zabývat. Pak se uvidí, jestli a jak se to bude řešit. My jako zástupci měst zákonodárcům říkáme, aby nám umožnili používat hybridně oba systémy a nějak si s tím pohrát,“ dodal R. Laibl.
Bez ohledu na to, jestli a kdy ke změně zákona o odpadech dojde, chce být město Žatec připravené i na případný budoucí přechod na druhý systém, tedy platbu poplatku za skutečně vytvořený odpad, nebo na možnou hybridní variantu. V připravovaném výběrovém řízení na svoz odpadu má být v podmínkách dodavatele už i to, aby popelnice a svozové vozy byly vybavené čipy, které ukáží váhu vyprazdňované nádoby na odpad. „Chceme, aby svozová firma, která to pro nás bude dělat, byla schopná tohle zajistit už v roce 2024. Příprava není jednoduchá ani levná, je na ní potřeba nějaký čas,“ upozornil Radim Laibl.
V každém případě je nutné, aby se v Žatci zvyšovalo množství vytříděného odpadu a klesalo množství směsného komunálního odpadu, který se vyváží na skládky a tam se za jeho uložení platí stále víc. V budoucnu už se počítá s tím, že směsný odpad se ani nebude nikam ukládat, ale bude se likvidovat ve spalovnách – i za to se ale bude muset platit.
Pro obyvatele by město časem rádo vymyslelo způsob, jak co nejvíc motivovat k třídění. Jednou z cest může být snížení poplatku za odpad, jinou pak třeba odměna pro ty, kdo prokazatelně víc třídí a vyhazují méně směsného odpadu. „Mohlo by se jednat třeba o nějaký zpětný finanční bonus,“ uvažuje Radim Laibl.
V každém případě se nic nebude měnit na tom, že poplatek za směsný komunální odpad zůstane povinný a že lidé ho musí hradit přímo městu. Kdo tak neučiní, stane se dlužníkem se všemi důsledky, které z toho vyplývají. Tomáš Kassal