Žatec - Povedenou premiéru má za sebou městská kulturní a společenská událost s názvem Barevný Žatec, jejímž cílem je spojovat všechny národnosti, které ve městě dlouhodobě žijí.
Sobotní premiéry se zúčastnily na náměstí Svobody stovky lidí, kteří mohli ochutnávat jídla z různých zemí i poznávat kulturu řady komunit.
Akci pořádal Městský úřad Žatec a Městské divadlo Žatec ve spolupráci s dalšími organizacemi, ať už městskými či neziskovými, a zástupci jednotlivých komunit. Podle oficiálních údajů žije v Žatci aktuálně přes 1700 cizinců.
Právě vzájemné poznávání bylo hlavním důvodem pro uspořádání společné události. „V Žatci žijí více než čtyři desítky národností, chtěli jsme je mezi sebou propojit a vnímat se navzájem. Chtěli jsme touto akcí odstraňovat předsudky, poznávat se navzájem, své jídlo a svou kulturu. Když vedle sebe žijeme, abychom se na sebe nedívali přes prsty, ale fungovali, jak abychom si přáli,“ řekl starosta Žatce Radim Laibl.
Podporu celému setkání vyjádřil i hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller, který se zúčastnil slavnostního zahájení hodinu po poledni. Hejtman připomněl, že kraj se podílí na podobné akci s názvem Barevný region v Ústí nad Labem. „Chceme jako kraj být multikulturní. Využijte toho, že jsou tu zastoupeny i jiné národnosti s jinou kulturou, ochutnávejte, ptejte se. Nechceme žít vedle sebe, ale chceme žít společně. Jako kraj máme velký zájem, aby takové akce probíhaly,“ chválil Jan Schiller včerejší žateckou akci.
Na náměstí Svobody bylo možné v řadě stánků ochutnávat jídla z různých zemí, která připravovali většinou právě lidé, již z těchto zemí do Žatce přišli. Kdo chtěl, mohl ochutnat dobroty a speciality z Arménie, Japonska, Koreje, Maďarska, Slovenska, Ukrajiny či Mongolska a dalších zemí.
Zábava i pomoc nemocnému Filípkovi
Zároveň na pódiu probíhal kulturní program, který připravilo jednak město a městské příspěvkové organizace s divadlem, jednak samotné komunity. Program zahájily brazilské tanečnice, svou kulturu pak představili zástupci Ukrajiny, Mongolska či Vietnamu. Celým programem provázela Leona Gyöngyösi, kterou jinak Žatečané znají z řady jejích vystoupení jako zpěvačku.
Součástí akce bylo také představení divadla, knihovny či Regionálního muzea. V podloubí před infocentrem probíhaly tvořivé dílničky pro děti, které organizovaly pracovnice knihovny a Sedmikrásky.
Významným bodem odpoledního programu bylo také předání dobročinného daru, kdy vietnamská komunita věnovala 20 tisíc korun ve prospěch malého českého chlapce, Filípka. Peníze jsou určené na nákup přístroje molekulárního vodíku. Právě tento dárek podtrhl smysl celé akce – vzájemnou pomoc mezi jednotlivými obyvateli Žatce, ať už jsou jakékoliv národnosti.
A jak to bude s dalším osudem Barevného Žatce? Bude z něj nová tradice, jako se před lety stala třeba z Chmelfestu, a bude pravidelně oživovat centrum Žatce? „Moc bych si to přál. Je to první ročník a pokud se bude akce líbit, věřím, že z toho bude tradice, na kterou navážeme. A třeba nejen my, ale i další města,“ řekl starosta Radim Laibl.
Podle včerejších ohlasů, a to i zásluhou povedeného počasí, jsou všechny předpoklady pro to, aby se Barevný Žatec opakoval i v dalších letech. Pomůže to jak samotnému královskému městu, protože jde o další událost, která oživí jeho centrum, tak všem obyvatelům, již se mohou poznávat a bavit bez ohledu na svůj původ a národnost. Tomáš Kassal