Žatec - Oživit historické centrum a zároveň v něm snížit počet těch obyvatel, kteří vytvářejí nepořádek, obtěžují okolí a zatěžují svým působením městský rozpočet, se snaží již několik let vedení města Žatce a zdejší radnice. Pomoci s problémem by mohla pracovní skupina, která se poprvé sešla minulý týden.
Členy skupiny jsou jak zástupci města, tak Agentury pro sociální začleňování při Ministerstvu pro místní rozvoj, ale i policie, hasičů, úřadu práce, krajské hygieny, stavebního úřadu a dalších orgánů a institucí. Společně budou hledat další varianty řešení, jak pracovat s problémovými skupinami obyvatel a také s majiteli nemovitostí, kteří je v Žatci ubytovávají. Zároveň je důležité připomenout, že nejde jen o problém Žatce, ale mnoha dalších měst. Proto je důležité zapojení Agentury pro sociální začleňování, která může přinášet zkušenosti a možnosti řešení z dalších míst.
„Jedním z důležitých cílů, které má pracovní skupina vyřešit, je stanovení kroků a postupů, které by umožnily změnit pravidla pro majitele domů, kteří ubytovávají problémové skupiny občanů. Často se totiž jedná o takové nájemníky, kteří nemají k Žatci žádný vztah, pobývají tu jen krátce, ale za dobu svého pobytu vytvářejí potíže, které komplikují život nás všech, kdo v Žatci žijeme trvale,“ vysvětlil starosta města Radim Laibl.
Příprava souboru opatření
Skupina by se měla scházet pravidelně a zapojovat postupně jak další organizace a instituce, kterých se problematika týká, tak i veřejnost.
Výsledkem má být souboru opatření, která by potíže s problémovými obyvateli, jejichž působení se nejvíc dotýká historického centra města, ale nejen jeho, pomohla postupně řešit. Tato opatření lze rozdělit do tří částí.
Tím prvním je přímé jednání s majiteli nemovitostí, kteří své objekty problémovým skupinám pronajímají. „Byli bychom nejraději, kdybychom se dohodli na tom, že městu své objekty odprodají. My je opravíme a začneme byty pronajímat lidem, kteří tu pracují, odvádějí daně a poplatky, využívají služby zdejších obchodníků a jejichž děti řádně chodí do školy,“ popsal prioritu města starosta. „Nebo když nám své nemovitosti nechtějí odprodat, ať alespoň působí na své nájemníky a přimějí, aby se řádně chovali,“ doplnil Radim Laibl.
Změna legislativy i vlastní kroky města
Druhou skupinou opatření je spolupráce při legislativních změnách, které by problém pomohly řešit. V tomto případě je opět důležitá spolupráce Agentury pro sociální začleňování, která se v problematice orientuje a může přispět k návrhu konkrétních změn zákonů či nařízení. Jedním z nich má být tzv. cenová mapa, po které starostové z Ústeckého kraje volají už několik let. Cenová mapa by přispěla k tomu, že sociální příspěvky státu na bydlení by odpovídaly cenám v konkrétním regionu a nebyly by ve výši celostátního průměru či na úrovni Prahy, kde jsou pochopitelně ceny vyšší. Pro majitele nemovitostí by pak už nebylo tak výhodné lákat do Žatce, respektive dalších měst Ústeckého kraje, problémové skupiny nájemníků.
Třetí částí opatření jsou pak věci, které může město provádět samo. Jde například o častější pěší hlídky městské policie v problémových lokalitách nebo o rozšíření kamerového dohlížecího systému. „To jsou body, se kterými jsme už začali a budeme v nich chtít dál pokračovat. Zároveň je ale nutné upozornit, že to stojí další peníze z městského rozpočtu navíc,“ upozornil starosta Žatce.
Nutnost spolupráce
Teprve souhrn všech opatření a jejich postupné rozšiřování nejspíš bude mít patřičný efekt. Bez spolupráce všech organizací, veřejnosti a hlavně majitelů nemovitostí, kteří své objekty využívají k podnikání na úkor svého okolí, se ale potíže s problémovými skupinami obyvatel vyřešit nepodaří.
„Já ale pořád věřím a jsem zastáncem cesty zdravého patriotismu. Chci věřit, že Žatečáci nebudou chtít škodit jiným Žatečákům a že se s majiteli problémových nemovitostí nějak domluvíme. Buď přímo na odkoupení nemovitostí nebo na spolupráci, aby se jejich nájemníci chovali, jak mají. Může se to možná zdát naivní, ale pořád doufám, že díky patriotismu najdeme společné řešení, které pomůže celému městu,“ zdůraznil Radim Laibl.
Tomáš Kassal