ČR - Řidiči s koncem zimy opět přezouvají. Letní pneumatiky ale kvůli dubnovému ochlazení zatím nasadila jen zhruba pětina z nich. Každopádně ať už využívají pneu letní, zimní či celoroční, letos si nebývalé připlatí. A bude hůř.
"Pneumatiky zatím meziročně zdražují o 10 až 11 procent. Sada celoročních nebo letních pneu vyjde průměrně na 7908 korun, vyplývá z dat serveru Pneumatiky.cz. V příštích měsících je třeba počítat se zrychlením zdražování. Cenový nárůst bude v pásmu od 20 do 25 procent. Hrozí dokonce nedostatek zejména některých druhů pneu," varuje ekonom Lukáš Kovanda.
Klíčovým důvodem možného nedostatku je, podle ekonomů, kritický výpadek zásobování sazemi, které tvoří plnivo při výrobě pneumatik. Z Ruska pochází více než třetina sazí, které celosvětově gumárenský průmysl využívá. Saze coby plnivo do kaučuku prodlužují životnost pneu, zvyšují odolnost vůči opotřebení a zlepšují přilnavost k povrchu. Tvoří zhruba čtvrtinu hmotnosti pneumatiky.
Ruské saze jsou tradičně velmi levné. Kvůli válce na Ukrajině, západním sankcím a odvetným krokům Rusku se ale nyní výrobci musejí poohlížet jinde, kde je vesměs dráže. Zdražení nakonec pocítí i čeští motoristé.
"To však není jediný důvod zdražování. Stoupá také cena již zmíněného kaučuku. Asijský kaučuk, například thajský, využívají čínští i evropští výrobci pneu. Kvůli šíření covidu v Číně je ale tamní výroba mnohde omezena či pozastavena. Zároveň stoupá cena kaučuku, například thajského. Ten od začátku ruské invaze na Ukrajinu zdražil o 50 procent. Vázne totiž logistika jak v Číně, kvůli covidu, tak i v Rusku, kvůli válce a sankcím," vysvětluje ekonom.
Tyto problémy se ale projeví hlavně s nástupem zimní sezóny, tedy letos na podzim. Řidiči v ČR se musí připravit právě na rekordní zdražení až o 25 procent. Ceny mohou citelně růst u v dalších letech.