Lounsko - I po sedmi letech od skončení projektu LIFE+ Stepi Lounského středohoří pokračuje péče o zdejší cenné stepní vrchy. Na více než 150 hektarech se pasou ovce a kozy, část pozemků se kosí buď ručně, nebo s využitím šetrné mechanizace, jsou vyřezávány nálety či se ručně vyhrabává stará tráva. Daří se tu proto vzácným druhům rostlin a živočichů, jako jsou třeba sysli, stepní trávy kavyly či pestrá škála motýlů. To vše je možné jen díky spolupráci s hospodáři.
„I po skončení projektu se daří krajinu udržovat. Už na začátku, tedy před více než deseti lety, jsme totiž vsadili na spolupráci s vlastníky a hospodáři. Někteří se tak sami přímo zapojili do prací, další vlastníci souhlasili s tím, aby se jejich pozemky – mnohdy pro hospodaření nelukrativní - šetrným způsobem využívaly. Díky dlouhodobé komunikaci se podařilo zajistit i následnou péči o ta nejcennější místa Lounského středohoří do dnešních dnů,“ konstatuje Vladimír Dolejský z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Díky projektu se na Rané daří vzácné trávě ovsíř stepní čedičový. Dokonce se rozšířila i na další místa v okolí. U nás roste jen v Českém středohoří a na vrchu Šibeničník u Mikulova, poprvé byla nalezena v roce 1902 právě na Rané.
Péče nepřináší profit pouze samotné přírodě, ale těží z ní i místní zemědělci, napomáhá lepšímu životnímu prostředí v okolí obcí a pestrá krajina je atraktivní pro návštěvníky. Projekt Stepi Lounského středohoří se zaměřil i na ně – tradicí se staly Slavnosti stepí, které AOPK ČR pořádá společně s obcí Raná už od roku 2012. Každoročně je navštíví tisíce návštěvníků. (TZ)