Louny - Radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jindra Zalabáková a předseda výboru pro kulturu a památkovou péči Vlastimil Skála navštívili společně Oblastní muzeum v Lounech. S ředitelem muzea Jiřím Matyášem zde diskutovali o užší spolupráci příspěvkových organizací v oblasti školství a kultury a také o umístění přírodovědné expozice, která by měla sloužit školám při jejich výuce.
V této souvislosti navštívili rovněž nejnovější expozici Oblastního muzea v Lounech – Muzeum Zkamenělý les, která vznikla nákupem unikátní soukromé sbírky, což by nebylo možné bez finanční participace Ústeckého kraje a Ministerstva kultury.
Muzeum Zkamenělý les v Lounech se nachází v krásných historických prostorách hradební bašty nedaleko Žatecké brány a široké veřejnosti představuje reprezentativní sbírku fosilních zkamenělých dřev převážně z Lounska a jeho širšího okolí – z Rakovnicka, Žatecka, severočeské hnědouhelné pánve, Slánska i Doupovských hor. Základem celé sbírky jsou celoživotní sběry lounského rodáka Bořka Zasadila. Muzeum bylo pro veřejnost otevřeno 5. června 1999. Muzeum Zkamenělý les tedy letos převzalo Oblastní muzeum v Lounech a od 26. června 2021 je možné expozici navštívit v běžné otvírací době lounského muzea.
V přízemí muzea se nachází nejrozměrnější a nejtěžší kusy prvohorních a třetihorních dřev. Hned proti vchodu je umístěn asi nejatraktivnější exponát celého muzea – přes dva metry vysoký prokřemenělý kmen ze starších třetihor, nalezený v pískovně ve Velké Černoci. Unikátní je pěkně zachovalá hnízdní dutina datlovitého ptáka s vletovým otvory. Na podlaze a podstavcích je velká kolekce prokřemenělých kmenů prvohorních (karbon, perm) jehličnanů, tzv. araukaritů, ale i přesliček, plavuní a kapradin (Psaronií) s krásnou kresbou cévních svazků. Některá dřeva jsou rozříznutá a naleštěná, aby vynikla jejich barevnost a kresba, některá zůstala v přirozeném stavu.
V patře expozice jsou umístěny vzorky menších formátů, pestřejšího původu. Kromě mnoha barevných, sběratelsky atraktivních, prokřemenělých prvohorních dřev z Mradic, Očihova, Kryr, Manětína a dalších lokalit, je tu velké množství dřev druhohorních a třetihorních, otisků listů ze sedimentů severočeské hnědouhelné pánve a též jedna vitrína se vzorky dřev z celého světa.
Ve vitríně s ukázkami zkamenělých dřev ze světa zaujmou dřívka dnes tvořená měňavým drahým opálem (z Etiopie, Indonésie), oranžovým dřevitým opálem (Slovensko) a dřívka prostoupená minerály mědi (malachitem i ryzí mědí).