Žatec - Po ročním covidovém odkladu se v termínu 25. – 29. července uskuteční v Praze, Žatci a Plzni 58. kongres Mezinárodního sdružení pěstitelů chmele (IHGC).
Nad konáním 58. kongresu IHGC převzali záštitu ministr zemědělství Zdeněk Nekula, primátor Hlavního města Prahy Zdeněk Hřib, hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller a starostka města Žatec Zdeňka Hamousová.
První mezinárodní konference pěstitelů chmele se uskutečnila již v roce 1911. IHGC je jedinou a velmi respektovanou světovou chmelařskou organizací. Vydává pravidelnou statistiku o plochách a produkci chmele prostřednictvím Ekonomické komise. Vědecko-technická a Harmonizační komise se zabývají tématy výzkumu a v současnosti velmi napjatou problematikou přípravků na ochranu rostlin. Zástupci českých pěstitelů chmele se podílejí na vedení nebo práci v komisích. V současnosti je viceprezidentem sdružení a předsedou Ekonomické komise Zdeněk Rosa ml.
Šestý kongres v Česku
Na našem území se kongres konal již pětkrát, naposledy v roce 1997. V roce 2022 se koná ve zcela odlišných podmínkách. K těm patří od 24. února válka na Ukrajině a od 1. července předsednictví České republiky Evropské unii. V České republice v poslední době vznikly stovky minipivovarů a také vzrostla gramotnost spotřebitelů piva ve smyslu znalosti mnoha jeho nových druhů, což vede k růstu poptávky po kvalitním českém chmelu. Pořadatelství 58. kongresu IHGC je svým způsobem odměnou a uznáním významu Svazu pěstitelů chmele České republiky a hlavně uznáním významu českého chmelařství ve světě. Na kongres přicestuje více jak 180 registrovaných osob z 11 nejvýznamnějších chmelařských zemí světa. Uvedený počet svědčí o tom, že se všichni na profesní setkání těší a rádi se seznámí s českými zvláštnostmi a novinkami při pěstování a zpracování chmele.
Podpora české nominace na Seznam světového dědictví
Pořadatel 58. kongresu IHGC – Svaz pěstitelů chmele České republiky – pro všechny účastníky připravil program nabitý událostmi i exkurzemi. Pořadatelé programem nezapomněli ani na doprovod účastníků. Je pro ně připravena prohlídka vzácných pamětihodností Prahy s odborným výkladem průvodců. Nelze přehlédnout ani to, že díky programu připravenému na různých místech Žatce kongres podpoří nominační žádost města Žatce a krajiny žateckého chmele na zapsání do Seznamu světového dědictví UNESCO.
Pracovní část 58. kongresu IHGC zahrnuje jednak jednání v hotelu OREA Hotel Pyramida Praha, jednak výjezdy z Prahy na setkání, jednání a exkurze do Plzně, Žatce a Stekníku.
Při jednání tří komisí bude mít zřejmě nejvíce napilno Komise pro harmonizaci s panelovou diskusí k přípravkům na ochranu chmel. Všechny země trápí úbytek povolených účinných látek a chybějící nebo rozdílné limity požadovaných importních tolerancí reziduí (MRL) ve světě.
Program v Plzni a na Žatecku, závěr v Praze
Návštěva pivovaru Plzeňský Prazdroj a.s. v Plzni se zcela jistě neomezí pouze na prohlídku pivovaru. Vzácným zpestřením zdejšího programu bude ukázka tradiční výroby dřevěných sudů a škola čepování piva. Pivovar také představí nově nastartovaný projekt PRO CHMEL, výzkumně zaměřený na řízení kapkové závlahy chmelnic a kvalitu pěstování chmele za pomoci umělé inteligence.
Bohaté zážitky slibuje návštěva chmelařských farem na Žatecku s ukázkou sklizňové technologie chmele z vývojové dílny CHMELAŘSTVÍ, družstva Žatec a jeho linky na zpracování chmele. Pozornost bude věnována i prohlídce instalovaných prvků ve chmelnici k programu PRO CHMEL. Při prohlídce Chmelařského institutu s.r.o. se výzkumní pracovníci pochlubí světově uznávaným výzkumným pracovištěm a činností, k níž patří vyšlechtění a registrování nových českých odrůd chmele. Poté, co starostka města přivítá účastníky kongresu v Žatci před radnicí a u nejmenší chmelnice na světě, bude následovat prohlídka Chmelařského muzea, Chrámu chmele a piva, Chmelařského majáku a zdejších minipivovarů. Bohatý program výjezdního dne bude završen v italských zahradách rokokového zámku Stekník. Zde bude uveden do života a poprvé předán Řád Svazu pěstitelů chmele ČR osobnostem, které se zasloužily o věhlas českého chmele.
Závěrečný den kongresu v Praze vyvrcholí Valnou hromadou IHGC s udílením Chmelařských řádů IHGC. Relax účastníkům nabídne návštěva Pražského hradu a zahrad, jízda historickou tramvají Prahou. Slavnostní galavečer v Národním domě na Vinohradech oficiálně ukončí 58. kongres Mezinárodního sdružení chmele (IHGC).
Napsal Michal Kovařík