Ústecký/Karlovarský kraj – Přijede ve čtvrtek Martin na bílém koni? Bude sněžit podle pranostiky nebo ne? Podle meteorologů se sněhu nedočkáme!
„Je to vymodlený úkaz. Co se týká Ústeckého a Karlovarského kraje, tak za 50 let na každé desetiletí vychází jen jednou, kdy je bílo,“ řekl meteorolog a pozorovatel přírody ze Šindelové na Sokolovsku Rudolf Kovařík. Podle něj budou pouze zbytky sněhu ležet v polohách nad 1000 m n. m. Převládat by mělo v obou krajích inverzní počasí s mlhami, teprve nad 700 m n. m. by se mělo objevit sluníčko.
Zatím tedy na lyže zapomeňte, listopad by měl být teplotně i srážkově normální, sníh by mohl být v prosinci.
KDO BYL SVATÝ MARTIN?
Martin byl nejprve římský voják, později poutník a nakonec biskup. Žil ve 4. století. Pocházel z území dnešního Maďarska a později žil ve vinařské oblasti, ve francouzském městě Tours. Od 10 let chtěl být mnichem, ale jeho otec, vysoce postavený pohanský římský důstojník, s tím nesouhlasil.
Martin se tedy stal vojákem a bral svoji činnost zodpovědně. Byl však přeci jiný než ostatní vojáci. Chyběla mu agresivita a naopak soucítil se slabšími. Podle legendy jel Martin jednoho dne za nepříznivého počasí kontrolovat vojenské hlídky, a u městské brány se setkal s žebrákem, který prosil o almužnu. Neměl nic, čím by žebráka obdaroval, tak sundal svůj plášť, mečem ho rozťal a půl pláště nechal žebrákovi, aby mu nebyla zima. V noci se mu ve snu zjevil Ježíš oděný do poloviny pláště. Martin přijal křest a později žil jako mnich a šířil křesťanství venkovskému lidu. Byl velmi oblíbený a stal se biskupem. Zemřel 8. 11. roku 397 ve věku kolem 80 let a pohřben byl 11. 11. Tento den byl uznán jeho svátkem. Často je zobrazován ve vojenské výstroji na koni s žebrákem, kterému daroval polovinu svého pláště.
CO PATŘÍ KE SVÁTKU SV. MARTINA?
Samozřejmě je to Posvícenský oběd, který býval nejbohatší v celém roce, tedy husa s knedlíky a zelím. Nemělo chybět ani Svatomartinské víno a ke kávě svatomartinské rohlíčky nebo podkovy, buchty, plněné mákem nebo povidly.
LIDOVÉ PRANOSTIKY:
- Na sv. Martina, kouřívá se z komína.
- Na sv. Martina, dobrá teplá peřina.
- A nejznámější: sv. Martin přijíždí na bílém koni.