Lounsko - Lounští policisté se v úterý 30. ledna zaměřili na kontrolu chodců. Za snížené viditelnosti jsou v silničním provozu nejvíce zranitelní právě tito účastníci. Použitím jakéhokoliv reflexního materiálu nebo osvětlení se riziko zranění velmi snižuje.
"Člověk, který má na sobě umístěny reflexní prvky, je pro řidiče dobře viditelný již na 200 metrů. Právě na tento problém policisté upozorňovali, a proto chodcům rozdávali reflexní pásky, které mohou použít pro zvýšení své bezpečnosti. Podle zákona sice musí být reflexním prvkem označen pouze chodec jdoucí po silnici mimo obec, kde není veřejné osvětlení, ale použití reflexního materiálu v obci ocení nejeden řidič," uvedl policejní mluvčí Jakub Mareš.
„Vidět a být viděn“ je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích. Za snížené viditelnosti a v noci platí dvojnásob. Řidiči, kteří zranili chodce, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě.
"Podle tabulky můžeme vidět, že pokud máme tmavé oblečení, jsme vidět na pouhých 18 metrů, červené oblečení na 24 metrů, žluté oblečení na 37 metrů a u bílého oblečení jsme vidět na 55 metrů. Pokud na sobě budeme mít nějaký reflexní prvek, budeme vidět až na 200 metrů. Následná přímka nám ukazuje, jak zareaguje řidič od okamžiku, kdy zahlédne chodce do okamžiku dokončení úhybného manévru," vysvětluje mluvčí.
Závěrem si můžeme připomenout tři základní rady pro zvýšení viditelnosti:
- Používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je, budete dobře vidět za světla i za tmy
- Reflexní předměty umístěte nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu (cyklisté také na přilbu a jízdní kolo).
- Dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky.