Žatec - Osm osobností okresu Louny představili žáci škol ze Žatce, Loun a Lenešic v rámci letošního ročníku projektu Příběhy našich sousedů. Ročník vyvrcholil slavnostním setkáním ve Vrchlického divadle v Lounech, kde se představily i tři osobnosti ze Žatce a školáci, kteří jejich příběhy zpracovali.
Slavnostního večera v lounském divadle se zúčastnili i žatecký starosta Radim Laibl a místostarostka města Jaroslava Veselá. „Chtěli jsme jak poděkovat představovaným osobnostem, tak podpořit školáky v jejich aktivitě a snaze zachovat českou i žateckou moderní historii,“ řekl starosta Radim Laibl.
Příběhy našich sousedů jsou vzdělávacím projektem neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. Mají za úkol vyzpovídat a zaznamenat výpověď pamětníka ze své obce či města. Součástí práce je i digitalizace fotografií, zkoumání archivů, natáčení či zapisování vzpomínek. Výsledkem je rozhlasová, televizní či psaná reportáž nebo dokument.
V letošním ročníku školáci ze Žatce, Loun a Lenešic představili osm osobností okresu Louny. Z nich má hned několik nějakou vazbu na Žatec. Například lounský archivář a historik Bohumír Roedl se v minulosti detailně zabýval historií Žatce včetně primátora Maxmiliána Hošťálka. Někdejší disident Vladimír Drápal je zase absolventem žatecké zemědělské školy a Jana Brůnová v Žatci chodila na střední ekonomickou školu.
Tři představené osobnosti jsou přímo ze Žatce.
Emil Slepička se bohužel závěru projektu nedožil, zemřel krátce po rozhovoru se žáky v listopadu 2022. Jeho příběh zpracovaly Natálie Jarošová a Natálie Šilhanová ze ZŠ Komeského alej pod vedením učitele Davida Nekoly.
Vladimír Talaváňa chodil na konci války do školy s německým dětmi, rodiče některých z nich byli zastřeleni v červnu 1945 v Postoloprtech. I jeho příběh zpracovali žáci ZŠ Komenského alej pod vedením učitele D. Nekoly, konkrétně Ondřej Biskup a Vladimír Šrajber.
Vladimír Valeš působí v Žatci jako manažer Chmelařského muzea, v mládí byl zařazen do kategorie tzv. závadové mládeže. Po 17. listopadu 1989 patřil do skupiny, která v Podměstí natřela na růžovo tank na památníku Osvobození v Podměstí. Jeho příběh zpra covali Barbora Benešová, Lukáš Bláha, Vanesa Diepoldová, Klára Kořánová, Filip Parpel a Zdeněk Strýhal z Gymnázia Žatec pod vedením učitelky Ivy Grafnetrové.
Všechny Příběhy našich sousedů, představené v rámci okresu Louny za ročník 2022/2023, je možné si prohlédnout a přečíst na těchto webových stránkách.
Tomáš Kassal