Žatec - Prozkoumat průjezdnost ulic na sídlišti Jih v Žatci se vydali zástupci městského úřadu, Městské policie Žatec a Sboru dobrovolných hasičů Žatec. Cílem testu z konce března bylo určit problematické body, kde vadí parkující vozidla obyvatel jak při svozu odpadků, tak při zásazích záchranářů.
Důležitým pomocníkem byl velký cisternový vůz Scania dobrovolných hasičů, který ukazoval, kam je složité velkým nákladním autem zajíždět. Právě dobrovolní i profesionální hasiči, stejně jako sanitky rychlé záchranné služby a policejní vozy, ale i nákladní auta svážející komunální a tříděný odpad, mají na žateckých sídlištích často velké problémy s průjezdem. Proto se kontrola průjezdnosti uskutečnila.
„Chtěli jsme si prohlédnout problémové body a dohodnout se, jaká jsou nutná opatření. K těm bude patřit hlavně doplnění a obnovení dopravního značení. U všech kontejnerových stání také bude nutné doplnit žluté vodorovné čáry. Na problémová místa bude pochopitelně dál dohlížet městská policie,“ shrnula některé poznatky ze středeční akce Světlana Janegová Tököliová, která má na městském úřadě na starosti odpady.
Hasičská Scania projížděla za doprovodu hlídky městské policie a úředníků radnice vnitrobloky v ulicích Lípová, Jabloňová a Javorová stejně jako Malínskou ulici. Seznam problémových míst je ale mnohem širší, týká se celého města včetně lokality V Zahradách i dalších míst v Podměstí.
Z poznámek hasičů, strážníků i pracovníků svozové firmy vyplynulo, že průjezdnost na sídlištích je komplikovaná hlavně za dvou důvodů: „Lidé často moc parkovat neumí, ale zároveň parkovací místa chybí.“
Dovednost parkovat a dodržovat dopravní předpisy město neovlivní. Městská policie může jen upozorněním či pokutami řidiče upozorňovat na jejich chyby.
Na nedostatek parkovacích míst už se ale město zaměřuje. Například v Podměstí se plánuje rozšíření parkovacích prostor u skateparku. „Na Jihu chceme lidem nabídnout alternativu v podobě nového parkoviště na poli u ulice Stavbařů, které má vzniknout letos na podzim,“ vysvětlil starosta Žatce Radim Laibl.
Průzkum sídlišť za pomoci velké hasičské cisterny ale zároveň ukázal, že bez vzájemného respektu a pochopení, a to i ze strany obyvatel, se potíže s parkováním budou odstraňovat jen těžko. Přestože hasiči projížděli sídliště v odpoledních hodinách, kdy ještě byla řada parkovacích míst volná, byla k vidění řada aut porušujících předpisy.
Ty jsou přitom tvořené i proto, aby v případě potřeby umožnili přístup hasičům či záchranářům. „Když najíždíme k panelovému domu nebo vysouváme žebřík, potřebujeme mít prostor k manipulaci s technikou. Proto se na řadě míst nesmí parkovat. Ale když to lidé nedodržují, může dojít i k ohrožení života,“ upozorňovali hasiči.
Z bezpečnostních důvodů jsou také stanovené dopravní limity pro průjezd aut – 3 metry v jednosměrné a 6 metrů v obousměrné ulici. To si řidiči často neuvědomují. A nevědomky tak mohou v případě potřeby zkomplikovat záchranu třeba svých nejbližších nebo sebe sama.
Tomáš Kassal